Kızıltepe ve çevresinde yaşayan halk inanışları
Folk beliefs living in Kızıltepe and its surroudings
- Tez No: 714748
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMZA KARAOĞLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Halk Bilimi (Folklor), Sosyoloji, Religion, Folklore, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 337
Özet
Günümüz popüler bilim dallarından biri de dini etnolojidir. Esasında bu, halk dindarlığı ya da halkın din anlayışını ifade etmektedir. Bunun diğer bir adı ise halk dini ya da halk dindarlığıdır. Bilindiği gibi halk dini ya da halk inanışları; Tefsir, Hadis, Fıkıh, Kelâm gibi bilim dallarının yani din ilimlerinin içerisinde yer almayan ancak halkın din adına inandığı, uyguladığı, efsaneleştirdiği konuları ifade etmektedir. Bu çerçevede bir toplumu bütün yönleriyle tanıma ve anlama açısından halk inanışlarının da önemli bir yere sahip olduğu söylenebilir. Nitekim bir toplumun sahip olduğu dini ve kültürel değerlerin neler olduğu konusunda son değerlendirmeyi yapabilmek için halk inanışlarının da incelenmesi elzemdir.“Kızıltepe ve Çevresinde Yaşayan Halk İnanışları”adlı çalışmada söz konusu yöre halkının dinsel inanış, âdet, gelenek, görenekleri ve bunların etrafında kümelenen uygulamaları incelenmiştir. Bu doğrultuda yöredeki halk inanışı ve uygulamalarının tespitinin yapılması, geçmişten günümüze kadar gelen sözlü geleneğe ait halk inanışı ve uygulamalarının derlenmesi, elde edilen veriler bağlamında Anadolu'daki diğer halk inanışı ve uygulamalarıyla benzer ve farklı yönlerinin tespit edilerek ortaya konulması ve netice itibariyle tespitle üzerine çıkarımlarda bulunulması amaçlanmıştır. Araştırma yazılı, sözlü ve görsel kaynaklardan elde edilen verilere ilaveten bizzat yapılan gözlem ve mülakat yöntemleri kullanılarak hazırlanmıştır. Aynı zamanda elde edilen bu veriler, dinler tarihinin deskriptif, fenomenoloji ve karşılaştırma yöntemleri kapsamında değerlendirilerek çalışmanın objektif bir şekilde hazırlanması sağlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of today's popular sciences is religious ethnology. In fact, it refers to folk religiosity or the people's understanding of religion. Another name for this is folk religion or folk piety. As it is known, folk religion or folk beliefs refers to the subjects that are not included in the branches of science such as Tafsir, Hadith, Fiqh, Kalam, that is, religious sciences, but that the people believe, practice and mythologize in the name of religion. In this context, it can be said that folk beliefs have an important place in terms of recognizing and understanding a society with all its aspects. As a matter of fact, it is essential to examine folk beliefs in order to make a final assessment of what religious and cultural values a society has. In the study called“Folk Beliefs Living in Kızıltepe and its Surrodings”, the religious beliefs, customs, traditions, customs and practices of the local people were examined. In the context of the data obtained, it is aimed to identify and reveal the similar and different aspects of other folk beliefs and practices in Anatolia and to make inferences on the determination as a result.The research has been prepared by using observation and interview methods in addition to the data obtained from written, oral and visual sources. At the same time, these data were evaluated within the scope of descriptive, phenomenological and comparison methods of the history of religions, and it was tried to prepare the study in an objective way.