Bulb quality and storability determinations of some advanced breeding lines developed from GAF-MTN long day onion collections
GAF-MTN uzun gün soğan kolleksiyonundan geliştirilen bazı ileri ıslah hatlarında baş soğan kalitesi ve depolanabilme durumlarının belirlenmesi
- Tez No: 714753
- Danışmanlar: DR. TUTOR MEMBER OF ALİ FUAT GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Genetik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Yapılan çalışmada uzun gün soğanlarının kalitesi ve depolama potansiyelinde genotipler arası bir fark olup olmadığı araştırılmıştır. Çalışmanın amacına uygun olarak GAF-MTN gen havuzundan on farklı uzun gün soğan genotipi seçilerek, 4°C'de 120 gün kadar depolanmıştır. Depolanmış baş soğanların 30 gün aralıklı olarak kontrolü yapılmıştır. Soğanların bozulması ya da çürümesi, filizlenme insidansı, fizyolojik ağırlık kaybı ve pazarlanabilir baş soğan yüzdesi analiz edilmiştir. Sonuçlar depolamanın tüm soğanların bozulma, filizlenme ve fizyolojik ağırlık gibi ana kalite özelliklerini etkilediğini, 120 günlük depolama sonrası U55'in maksimum toplam depolama kaybına sahipken, U47'nin ise minimum toplam depolama kaybına sahip olduğunu gösterilmiştir. Deneyin sonuçlarına göre-depolama süresi sonunda U55 % 44.00 ve U65 % 54.67 pazarlanabilirlik oranı ve en az depolama potansiyeline sahipken; U47, U48 ve U57'de sırasıyla % 86.67, % 82.67 ve % 82.67 oranında pazarlanabilirlik oranı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the storage potential and bulb quality of long-day onions were investigated to observe if the genotypes have any significant difference among each other. For this purpose, ten different long-day onion genotypes were selected from the GAF-MTN gene pool and the bulbs were kept in the storage room for a time span of 120 days at 4°C. The storability of the onion bulbs was monitored in 30 days intervals. Factors such as bulb decay or rotting, the incidence of sprouting, rate of market acceptable bulbs, and physiological weight loss, were analyzed during this period. It was observed that, U55 had the maximum total storage loss; whereas, U47 had the minimum total storage loss after 120 days of storage, although the storage conditions effected on the important aspects of all genotypes such as bulb decay, emergence of sprouts, and physiological bulb weight loss. Results showed that U47, U48, and U57 had highest marketable bulbs 86.67%, 82.67%, and 82.67% respectively, while U55 with 44.00% and U65 with 54.67% showed lowest marketable bulbs, and both had the least storage potential.