Yüksek nem içeren mısır danesinin silaj ve yem değeri özelliklerinin saptanması
Determination of silage and feed value characteristics of high moisture corn grain
- Tez No: 752912
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER CANBOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez yüksek nemli dane mısırın silolanma özelliğini geliştirmek için düzenlenmiştir. Bu amaçla yüksek nemli mısır üç farklı kuru madde de (%65,32, %70,77 ve %75,31) hasat edilmiş ve kabaca öğütülerek denemede kullanılmıştır. Deneme materyali yüksek nemli dane mısır (YNDM)'lara sırasıyla; (katkısız: kontrol), %2 üre, 106 cfu/g Lactobacillus plantarum (LP)+Lactobacillus buchneri (LB) ve 106 cfu/g Lactobacillus buchneri (LB) ilave edilmiş ve 60 gün süreyle silolanmışlardır. Bu süre sonunda silajların besin madde bileşimleri, silaj fermantasyon özellikleri, silaj mikrobiyolojisi, aerobik stabilitesi, in vitro gaz üretimi ve sindirilebilirlik özellikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is designed to improve the ensiling property of high moisture corn grain. For this purpose, high humidity corn was harvested in three different dry matter (65,32%, 70,77% and 75,31%) and coarsely grounded and used in the experiment. Experimental material high moisture grain corn (HMGC), respectively; (no additive: control), 2% urea, 106 cfu/g Lactobacillus plantarum (LP)+Lactobacillus buchneri (LB) and 106 cfu/g Lactobacillus buchneri (LB) were added and ensiled for 60 days. At the end of this period, the nutrient composition, silage fermentation properties, silage microbiology, aerobic stability, in vitro gas production and digestibility properties of the silages were determined.