Bakteriyel inokulant ve organik asit ilavesi ile yeniden silolamanın mısır silajının aerobik stabilitesi üzerine etkileri
Effects of re-ensiling with bacterial inoculant and organic acid addition on aerobic stability of corn silage
  1. Tez No: 749585
  2. Yazar: KADİR ERTEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİSUN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, mısır silajının, inokulant ve organik asit ilave edilerek yeniden silolanmasının silaj kalitesine etkisinin belirlenmesi amaçlamıştır. Araştırma materyalini Nisan ayında biçilmiş 2. ürün mısır (DKC6777) oluşturmaktadır. Fermantasyon süresinin 150. gününde açılan mısır silajı 3 muamele grubuna ayrılmıştır. Muamele grupları; 1-Kontrol, 2- Lactobacillus buchneri (LB) 3- Organik Asit (OA)'tir. Katkı maddelerinin ilavesinden sonra silajlar 0, 6, 12 ve 24 saat süre ile oksijene maruz bırakılmıştır. Bu işlemden sonra yaklaşık 500 g numune plastik poşetlere konularak tekrar silolanmıştır. Her grup için beşer adet olmak üzere toplam 60 paket silaj, laboratuvar koşullarında 60 gün süreyle fermantasyona bırakılmıştır. Silajların tamamında silolamadan sonraki 60. günde kimyasal ve mikrobiyolojik analizler yapılmıştır. Silolama periyodunun sonunda silajlar 7 gün boyunca aerobik stabilite testine tabi tutulmuştur. Sonuç olarak, organik asit ilavesi yeniden silolanan mısır silajlarının pH, suda çözünebilir karbonhidrat, amonyak azotu, bütirik asit ve propiyonik asit değerlerini arttırmş, kuru madde ve kuru madde kayıplarını azaltmıştır. Ayrıca organik asit yüksek anti bakteriyel aktivite göstererek silajların 7 günlük aerobik dönem boyunca maya sayıları ile CO2 üretimlerini düşürmüş ve aerobik stabilitelerini geliştirmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the effect of re-ensiling and the use of microbial inoculants andı organic acids on the quality of corn silage. The research material consisted of 2nd crop corn (DKC6777) opened in April. Corn silage opened on the 150th day of the fermentation period was divided into 3 treatment groups. Treatment groups;1-Control, 2- Lactobacillus buchneri (LB) 3- Organic Acid (OA). After the addition of additives, the silages were exposed to oxygen for 0, 6, 12 and 24 hours. After this process, approximately 500 g of samples were placed in plastic bags and re-ensilaged. A total of 60 packages, five for each group, were allowed to ferment for 60 days in laboratory conditions. All silages were sampled for chemical and microbiological analyses on day 60 after ensiling. At the end of the ensiling period, silages were subjected to an aerobic stability test for 7 days. As a result, organic acid added to the re-ensiling corn silage increased decreased the pH, water soluble carbohydrates values, ammonia nitrogen, butyric acid and propionic acid the silages, while decreasing the dry matter, dry matter losses. However, the silage preservative showed high antibacterial activity, decreased the yeast counts and CO2 production of the silages during the 7-day aerobic period and improved their aerobic stability.