Sert hammadde tane boyutunun geleneksel duvar karosunun fizikselözelliklerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of hard raw materials particle size on the physical properties of traditional wall tile
- Tez No: 714766
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BELGİN TANIŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez çalışmasında duvar karosu bünye reçetesinde kullanılan pegmatit ve kuvars gibi sert hammaddelerin tane boyutunun karoların fiziksel özelliklerine etkileri araştırılmıştır. Deneysel çalışmalar ülkemizde seramik kaplama malzemeleri üretimi yapan özel bir işletmenin standart duvar karosu bünye reçetesi referans alınarak gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla, öncelikle reçetedeki pegmatit ve kuvars karışımı farklı sürelerde yaş öğütmeye tabi tutularak, ortalama tane boyutları 12,771 µm, 8,462 µm ve 6,810 µm olarak ölçülen üç farklı toz karışımı elde edilmiştir. Standart sert hammadde ortalama tane boyutu 42,047 µm olarak belirlenmiştir. Farklı tane boyutuna sahip sert hammadde karışımları ayrı ayrı masse reçetesine ilave edilerek kuru presleme yöntemiyle şekillendirilmiştir. Şekillendirilen tabletlere, 1147 °C sıcaklıkta, 33 dakika fırın rejimi koşullarında pişirme işlemi uygulanmıştır. Deney numunelerinin, küçülme değerleri, kızdırma kaybı, elek analizleri, su emme değeri, mukavemet değeri, rutubet genleşmesi değerleri, ısıl genleşme katsayısı değerleri ve renk özellikleri incelenmiş ve TS EN 14411 Standardında açıklanan değerlere göre tüm test sonuçlarının uygun olduğu tespit edilmiştir. Numunelerin, faz analizleri X-ışınları difraktometresi (XRD), mikroyapı incelemesi taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve ergime davranışları ısı mikroskobu ile gerçekleştirilmiştir. Tüm bu çalışmalar sonucunda sert hammadde tane boyutunun azaltılmasına paralel olarak duvar karosu bünyelerin sinterleme sıcaklığı, rutubet genleşmesi, su emme değerlerinde azalma ve mukavemet değerlerinde artma meydana gelmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the physical effects of hard raw materials in the prescription content on the wall tile structure were investigated. The study was carried out in a private enterprise and the wall tile composition of the enterprise was considered as standard, and it was aimed to improve its physical properties. First, pegmatite and quartz compositions were prepared and were begun with wet grinding for different periods. Ground hard raw materials were subjected to grain size analysis. Three hard raw materials powders with different average particle sizes 12,771 µm, 8,462 µm and 6,810 µm were obtained. Standard hard raw material average grain size of 42,047 µm was used. Then, by the dry pressing method, ceramic structures with hard raw material contents with different grain sizes were obtained. While creating the prescription, the raw material contents remained the same and only the grain size of hard raw materials was altered. The resulting prescriptions were sintered in a furnace regimen 1147 °C-33 minutes. The rheology characteristics, shrinkage values, ignition loss, sieve analysis, water absorption value, strength value, humidity expansion values, thermal expansion coefficient, and color characteristics of each body were examined. According to the values described in TS EN 14411 Standard, the suitability of all test results has been determined. Phase analyses of wall tile bodies were performed with an X-ray diffractometer (XRD), microstructure examination scanning electron microscope (SEM), and melting behaviors with a heating microscope. As a result of all these studies, in parallel with the reduction of hard raw material grain size, improvement occurred in the physical and mechanical properties of the wall tile. The result indicated that in parallel with the reduction of the hard raw material grain size, the sintering temperature, moisture expansion, water absorption values of the wall tile bodies decreased, and the strength values increased.