Farklı ekolojilerin nar (Punica granatum L.) çeşitlerinin fiziko-kimyasal ve biyoaktif bileşenleri üzerine etkisi
Impact of different ecologies on the physico-chemical and bioactive compounds of pomegranate (Punica granatum L.) varieties
  1. Tez No: 714767
  2. Yazar: MUSA NEGESO HULE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENAP YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Yetiştirme ve Islahı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Meyve Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Nar, antik çağlardan beri dünyanın çeşitli tarımsal iklim koşullarında geleneksel olarak yetiştirilmekte olup, meyvesinin sağlıklı içeriği, besleyici ve tıbbi değeri nedeniyle farklı ülkelerde tüketilen en önemli meyvelerden biridir. Bu çalışmasının amacı, Türkiye'de Erdemli-Mersin ve Sarıcakaya-Eskişehir koşullarında yetiştirilen altı nar (Punica granatum L.) çeşidinin fiziko-kimyasal özellikleri ve biyoaktif bileşikleri üzerine farklı ekolojilerin etkisini araştırmaktır. Bu çalışma, Türkiye'nin Erdemli ve Sarıcakaya ekolojilerinde bulunan altı nar çeşidinin ('Wonderful', 'Hicaznar', 'Türkmen', 'Bülbül', '33N12' ve '33N52') olgunlaşmış meyveleri ile 2020 yılı hasat sezonunda gerçekleştirilmiştir. Çalışmada 6 nar çeşidinin Erdemli ve Sarıcakaya ekolojilerindeki fiziksel, kimyasal ve biyoaktif özellik verileri toplanmıştır. Analiz edilen çeşitlerin meyve ağırlığı, meyve uzunluğu, meyve eni, toplam dane ağırlığı, dane randımanı ve meyve suyu randımanı sırası ile 296,88 – 526,63 g, 89,52 – 74,52 mm, 86,26 – 102,93 mm, 148,29 g – 292,24 g, %48,03 – 58,05, ve %40,59 - 50,64 arasında değişmiştir. Ek olarak, bu çalışmada toplam antosiyanin içeriği 85,92 – 377,42 mg Cyn-3-glu/kg, toplam fenolik madde içeriği 615,48 – 1202,20 mg GAE/kg, toplam flavonoid içeriği 81,21 – 179,12 mg Kateşin/kg, antioksidan aktivite 9,49 - 16,69 mM Trolox/mL ve C vitamini içeriği 19,98 - 39,42 mg/100g arasında değişmiştir. Ancak incelenen tüm çeşitler arasında en yüksek SÇKM, toplam antosiyanin, toplam flavonoid, toplam antioksidan aktivite ve C vitamini içeriğine sahip çeşitlerin Hicaznar ve Wonderful olduğu tespit edilmiştir. Sarıcakaya ekolojisinde yetiştirilen narların, Erdemli ekolojisinde yetiştirilenlere göre daha yüksek biyoaktif içeriğe (toplam antosiyanin, toplam fenolik, toplam flavonoid, toplam antioksidan aktivite ve C vitamini) ve daha yüksek meyve albenisine (kabuğu ve dane kırmızılığı ve renk yoğunluğu) sahip olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Pomegranate has been traditionally cultivated since ancient times under diverse agro-climatic conditions of the world and is one of the most important commodity consumed in various countries due to the high content of healthy ingredients, nutritional and medicinal value of the fruit. The objective of this study was to investigate the impact of different ecologies on physico-chemical properties and bioactive compounds of six pomegranate (Punica granatum L.) varieties grown under Erdemli-Mersin and Saricakaya-Eskisehir conditions in Turkey. This study was carried out during the harvest season of 2020 with matured fruits of six pomegranate varieties ('Wonderful', 'Hicaznar', 'Turkmen', 'Bulbul', '33N12' and '33N52') from Erdemli and Saricakaya, Turkey. For the successful accomplishment of the study physical and chemical quality determination and bioactive compounds data were collected. Fruit weight, length, diameter, total weight of arils, aril yield, and juice yield of analyzed varieties ranged from 296.88 - 526.63 g, 89.52 - 74.52 mm, 86.26 - 102.93 mm, 148.29 g to 292.24 g, 48.03 to 58.05%, 40.59% to 50.64%, respectively. Additionally, in the present study contents of total anthocyanin varied from 85.92 - 377.42 mg Cyn-3-glu/kg, total phenolic ranged from 615.48 - 1202.20 mg GAE/kg, total flavonoid from 81.21 - 179.12 mg Catechin/kg, antioxidant activity ranged from from 9.49 - 16.69 mM Trolox/mL and vitamin C content varied from 19.98 to 39.42 mg/100g. However, among all the investigated varieties, Hicaznar and Wonderful contained the highest content of TSS, total anthocyanin, total flavonoid, total antioxidant activity, and vitamin C. Finally, it was concluded that pomegranate fruits grown in the Saricakaya microclimate had a higher content of health ingredients (antioxidant activity, phenolic content, anthocyanin content, flavonoid content, and vitamin C content) and more fruit attractiveness (aril and peel redness, and color intensity) than those grown in Erdemli region.