The extent and limitations of managerial accounting function within ERP systems
ERP sistemlerinde yönetim muhasebesi fonksiyonlarının uygulama boyutları ve limitleri
  1. Tez No: 714775
  2. Yazar: MUSTAFA HARMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL SERDAR BAKAL, PROF. DR. SERHAN DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tez, işlemleri ve yaratılan verileri çok fazla olan, aynı zamanda ortak bir veri tabanında entegre, anlık ve gerçek zamanlı veri işlemesi yapan orta ve büyük ölçekli firmalarda kullanılan ERP sistemlerin, yönetim muhasebesi kavramlarını uygulama boyutlarını ve kısıtlarını belirlemeyi amaçlamaktadır. Standart ERP'lerde yönetim muhasebesinin temel amacı, fonksiyonel modüller ile entegrasyon yaparak maliyet belirleme, bütçeleme ve maliyet muhasebesi uygulamalarının otomasyonunu sağlamaktır. Bu tam bir otomasyon değildir. Bu otomasyonun boyutları ve kısıtları bu tezde gösterilmiştir. Bu kapsamda, 90'lı yıllarda geliştirilen ve 2000'li yıllarda ERP yazılımlarına entegre edilen aktivite bazlı maliyet uygulamaları çalışılmış ve daha iyi bir entegrasyon için veri tanımlamaları, işlemleri ve veri yapıları çıkarılmıştır. ERP yazılımlarının şekillendirilmesi gereken hamur gibi algılanması gerektiği, kapsamlı proje ekip çalışmaları ile firmalara uyarlandığı göz önünde bulundurulduğunda, bu tezin sonuçlarının yönetim muhasebesine entegre kurumsal ERP sistemlerin kurulmasını kolaylaştıracağı beklenmektedir. Ek olarak, yönetim muhasebesi uygulamalarını kurumsal sisteme daha iyi entegre ederek, finansal fonksiyonları arttırılmış ERP sistemlerinin oluşması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate the extent and limitations of managerial accounting concepts within ERP systems for medium to big-sized companies, whose transactions and data generation are huge and require integrated, online, and real-time processing on a common database. The main purpose for managerial accounting within standard ERP systems is to automate costing, budgeting, and cost accounting by integrating with functional modules. This is not complete automation. The extent and limitations of this automation are studied and shown in this thesis. In this context, ABC which is developed in the 90s and integrated into ERP software in the 2000s is studied and data definitions, transactions, and data models are determined for better integration. As ERP software packages are regarded as dough to be shaped for each company, the results of this thesis are expected to help and/or improve the success of implementations of ERP systems and enterprise systems, especially for managerial accounting issues. Furthermore, it is aimed to have financially more functional ERP systems by better integrating managerial accounting concepts to enterprise systems.