İstanbul ili Avcılar bölgesinde 2000 yılı öncesinde yapımı tamamlanmış binaların tahribatsız muayene yöntemleri ile deprem risk düzeyinin belirlenmesi
Determination of earthquake risk level with non-destructive testing methods of buildings whose construction was completed before 2000 in the Avcılar district of Istanbul province
- Tez No: 714793
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Gelişen teknolojiye paralel olarak insanoğlunun daha iyi ve daha yaşanabilir bir çevreye sahip olma isteği, doğal afetlerle ve özellikle depremle mücadelenin gelişmesi bilinci inşaat ve yapı alanında da birtakım yenilikler beraberinde getirmektedir. Topraklarımızın büyük bölümü deprem kuşağında yer alması nedeniyle deprem gerçeğiyle yüz yüze olmamız ülkemizin değişmez gerçeklerindendir. Günümüze kadar gerçekleşen depremlerde büyük can ve mal kaybı yaşanmıştır. Dünyadaki iki aktif deprem kuşağından biri üzerinde bulunan ülkemizde başta deprem olmak üzere doğal afetlere karşı ya da depremde hasar gören yapıların onarım ve güçlendirilmesinde, mevcut yapıdaki gerçek malzeme kalitesinin belirlenmesi, yapılması öncelikli işlerin başında yer almaktadır. Deprem riskinin belirlenebilmesi için binaların deprem riski envanterlerinin çıkarılması büyük bir önem taşımaktadır. Betonarme yapılarda kullanılan beton kalitesinin tespiti için kullanılan yöntemlerden biri de tahribatsız deney yöntemleridir. Bu çalışmada, İstanbul ili Avcılar bölgesinde bulunan, 2000 yılı öncesinde yapımı tamamlanmış betonarme binaların, tahribatsız test yöntemleri kullanılarak deprem risk düzeyleri belirlenmiştir. Farklı taşıyıcı elemanlarda beton test çekici ile tahribatsız testler gerçekleştirilerek geri tepme değerleri elde edilecektir. Aynı zamanda binalarda taşıyıcı sistem düzensizliklerini var olup olmadığı belirlenecektir. Ve bu veriler detaylı incelenerek deprem risk sıralaması gerçekleştirilmiştir. Geri tepme değerleri incelenerek basınç dayanımı hesaplanmıştır. Sonuç olarak İstanbul ili Avcılar Bölgesinde binaların mevcut durumu ortaya konmuş ve deprem risk düzeyleri belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
In parallel with the developing technology, the desire of human beings to have a better and more livable environment, and the awareness of the development of combating natural disasters and especially earthquakes bring some innovations in the field of construction and construction. It is one of the unchangeable facts of our country that we face the reality of earthquakes, since most of our lands are located in an earthquake zone. There has been a great loss of life and property in the earthquakes that have taken place until today. In our country, which is located on one of the two active seismic belts in the world, it is one of the top priorities to determine the quality of the actual material in the existing structure, against natural disasters, especially earthquakes, or in the repair and strengthening of structures damaged in an earthquake. In order to determine the earthquake risk, it is of great importance to take earthquake risk inventories of buildings. One of the methods used to determine the quality of concrete used in reinforced concrete structures is non-destructive testing methods. In this study, the earthquake risk levels of the reinforced concrete buildings in the Avcılar region of Istanbul, whose construction was completed before 2000, will be determined by using non-destructive testing methods. Rebound values will be determined by performing non-destructive tests on different bearing elements with a concrete test hammer. At the same time, it will be determined whether there are carrier system irregularities in the buildings. And these data will be analyzed in detail and an earthquake risk ranking will be made. By examining the rebound values, it will be possible to have an idea about the compressive strength. As a result, the current situation of the reinforced concrete and masonry buildings in the Avcılar Region of Istanbul will be revealed and the earthquake risk levels will be determined.