Behavior of copper (Cu) and zinc (Zn) in soils amended with agricultural effluents, isotopic approach
Tarımsal etkilerle değiştirilen topraklarda bakır (Cu) ve çinko (Zn) davranışı, izotopik yaklaşım
- Tez No: 714814
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEDRİ KURTULUŞ, DOÇ. DR. ÖZLEM YAĞBASAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Toprak, dünyadaki yenilenemeyen en önemli doğal kaynaklardan biridir. İnsanlar ve canlı organizmalar için gıda üretimi ve habitat desteği sağlar. Ağır metallerin neden olduğu toprak kirliliği bu kaynağın sürdürülebilirliğini olumsuz etkileyebilir. Dünyada tarımsal topraklarda domuz bulamacı (PS) uygulaması, toprakların fiziko-kimyasal özelliklerinin iyileştirilmesine yardımcı olan ve tarımsal verimi artıran, sıklıkla kullanılan bir stratejidir. Bununla birlikte, domuz gübresi yüksek seviyelerde Bakır (Cu) ve Çinko (Zn) konsantrasyonları içerir ve sonuç olarak büyük domuz bulamacı uygulamaları, PS ile değiştirilmiş topraklarda Cu ve Zn konsantrasyonlarında artışa neden olur. Bu çalışmanın amacı, izotopik yaklaşımı kullanarak PS ile değiştirilmiş topraklarda antropojenik ve doğal Cu katkıları arasında ayrım yapmaktır. Doğal ve PS ile değiştirilmiş toprak örnekleri, Brezilya'nın Santa Maria eyaletinden örneklenmiş ve Cu izotopik bileşimleri için analiz edildi. En yüksek Cu ve Zn konsantrasyonları, değiştirilmiş toprağın yüzey horizonlarında gözlenmiştir. Değiştirilmiş topraklarda analiz edilen δ65Cu'ın izotopik izleri, doğal topraklarda gözlemlenenlerden farklıdır, ancak kullanılan domuz gübresinin izotopik imzalarına yakındır. Karışım hesaplamaları, domuz bulamacından gelen Cu oranının, değiştirilen toprakların yüzey ufuklarında biriken toplam Cu'ın %30'una kadar ulaşabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Soil is one of the most important non-renewable natural resources on Earth. It provides support for food production and habitat for humans and living organisms. Soil pollution caused by heavy metals can negatively affect the sustainability of this resource. In the world, pig slurry (PS) application on agricultural soils is a frequently used strategy which helps improving the physico-chemical properties of soils and increases the agricultural yield. However, pig manure contains high levels of Copper (Cu) and Zinc (Zn) concentrations and consequently the massive pig slurry applications cause an increase of the Cu and Zn concentrations in PS-amended soils. The aim of this work was to discriminate between anthropogenic and natural Cu contributions in PS-amended soils, using the isotopic approach. Soil samples of natural and PS-amended soils were sampled in Santa Maria, Brazil and analyzed for their Cu isotopic compositions. The highest Cu and Zn concentrations were observed in the surface horizons of amended soil. The isotopic signatures of δ65Cu analyzed in amended soils are different from those observed in natural soils, but close to the isotopic signatures of the pig manure used. Mixing calculations showed that the proportion of Cu coming from the pig slurry can reach up to 30 % of the total Cu accumulated in the surface horizons of the amended soils.