Bankaların kredi taleplerini değerlendirmesinde COVID-19'un etkisi
The effect of COVID-19 on banks evaluation of credits
- Tez No: 714815
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA GÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Finansal kuruluşların başında gelen bankalar mali piyasada önemli yer tutmaktadır. Bireysel ve kurumsal müşterileri olan bankaların başlıca görevi fon fazlası olanlardan toplanan kaynakları kredi olarak kullandırmaktır. Bu çalışmanın amacı, kredi taleplerinin Covid-19 sürecinde nasıl etkilendiğini, değişikliklerin neler olduğunu ve bankaların nasıl bir yol izlediğini ortaya koymaktır. Bu çalışmada, yaşanan salgın sürecinde bankaların kurumsal firmalara kullandırmış olduğu kredilerin değerlendirme süreci belirlenmeye, bankalar arasında karşılaştırma yapılmaya çalışılmıştır. Çalışma; Rize ilinde faaliyet gösteren özel ve kamu bankaları üzerinde gerçekleştirilip, bankaların Covid-19 sürecinde kredi talepleri üzerindeki etkilerini göstermek için yedi banka ile yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Bankalar üzerinde yapılan araştırma sonucunda, salgın sürecinde bankaların işletme kredi taleplerini değerlendirirken önceki yıllara göre farklılaştığı, her bankanın değerlendirmeleri temelde benzerlik gösterse de farklı uygulamalar olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Banks, which are the leading financial institutions, occupy an important place in the financial market. The main task of banks with individual and corporate clients is to collect the deposits of those with excess funds and make those who request funds use these deposits as loans. The aim of this study is to reveal how loan claims are affected in the Covid19 process, what the changes are and how the banks are following the path. In this study, it was attempted to determine the evaluation process of the loans that banks used to corporate firms during the epidemic process and to make comparisons between banks. The study was carried out on private and public banks operating in Rize province and face-to-face interviews were conducted with 7 banks to show the effects of banks on credit demands in the Covid-19 process. As a result of research conducted on banks, it was found that during the epidemic, banks differed compared to previous years when evaluating business loan requests, although the evaluations of each bank are basically similar, there are different practices.