Impact of sewage sludge application on heavy metals fate and transport in agricultural soils
Arıtma çamuru uygulamasının tarım topraklarında ağır metallerı̇n akıbetı̇ ve taşınması üzerı̇ne etkı̇sı̇
  1. Tez No: 1015518
  2. Yazar: ELİF IRMAK ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NADİM KAMEL COPTY, DOÇ. DR. BEDRİ KURTULUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, arıtma çamurunun tarım topraklarına uygulanmasıyla ilişkili ağır metallerin akıbetini, taşınımını ve potansiyel çevresel risklerini incelemektedir. Arıtma çamuru, maliyet etkin, besin içeriği zengin bir gübre olarak yaygın olarak kullanılsa da, toprak kalitesini, yeraltı suyu kaynaklarını, ve insan sağlığını olumsuz etkileyebilecek ağır metal birikimi ile ilgili potansiyel riskler oluşturmaktadır. Çalışmada, Türkiye'nin önemli tarım bölgelerinden biri olan Konya Kapalı Ovası'ndan alınan toprak ve çamur örnekleri kullanılmıştır. Çalışma, metallerin akıbeti ve taşınım süreçlerini daha iyi anlamak için laboratuvar ölçeğinde araştırmaların yanı sıra sayısal modellemeyi de kapsamaktadır. Ön karakterizasyon sonuçları, toprağın kil bakımından zengin yapısını yansıtan yüksek demir (Fe) ve alüminyum (Al) içeriklerini ortaya koyarken, kanalizasyon çamurunda krom (Cr), bakır (Cu), çinko (Zn) ve kurşun (Pb) tespit edilmiştir. 20 °C ve 40 °C'de gerçekleştirilen kinetik ve denge adsorpsiyon deneyleri, sorpsiyon süreçlerinin metal hareketliliğini güçlü biçimde kontrol ettiğini göstermiş; en yüksek afinite Pb için gözlenmiş, bunu sırasıyla Cu, Cr ve Zn izlemiştir. Doygun olmayan koşullarda, damla sulama (sürekli akış) ve sel sulama (sürekli olmayan akış) yöntemlerini simüle eden kolon deneyleri, güçlü toprak-metal etkileşimleri nedeniyle sızıntı potansiyelinin düşük olduğunu göstermiştir. Ancak artan sıcaklığın adsorpsiyon kapasitesini sınırlı ölçüde azalttığı belirlenmiştir. Deneysel bulguların yorumlanması amacıyla uygulanan HYDRUS-1D modeli, gözlenen taşınım davranışını başarılı şekilde temsil etmiştir. Sonuçlar, ağır metallerin hareketliliğini sınırlamada sorpsiyonun belirleyici rolünü ortaya koymakta ve incelenen koşullar altında çevresel risklerin düşük düzeyde kaldığı belirlenmiştir. Deneyler Konya Kapalı Ovası'ndan alınan numunelere özgü olsa da, bulgular benzer toprak özelliklerine sahip ve benzer çevresel zorluklarla karşı karşıya olan diğer tarım bölgelerine de uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the fate, transport, and potential heavy metal pollution associated with sewage sludge application to agricultural soils. Although widely used as a cost-effective, nutrient-rich fertilizer, sewage sludge poses risks related to heavy metal accumulation, potentially impacting soil quality, groundwater resources, and human health. The study uses soil and sludge samples from the Konya Closed Plain, a major agricultural region in Türkiye. It encompasses laboratory-scale investigations as well as numerical modeling to further understand metal fate and transport processes. Initial characterization revealed high iron (Fe) and aluminum (Al) contents in the soil, reflecting its clay-rich nature, while chromium (Cr), copper (Cu), zinc (Zn), and lead (Pb) were identified in the sludge. Batch sorption experiments, including kinetic and equilibrium analyses at 20 and 40 °C, revealed that sorption processes strongly control metal mobility, with Pb showing the highest affinity, followed by Cu, Cr, and finally Zn. Column experiments under unsaturated conditions, simulating drip (continuous flow) and flood (non-continuous flow) irrigation, indicated low leaching potential due to strong soil-metal interactions. While increased temperature slightly reduced sorption capacity, the overall mobility remained limited. To support these findings, HYDRUS-1D modeling was applied and successfully reproduced the observed transport behavior. The results highlight the dominance of sorption in limiting heavy metal mobility and suggest that, under the conditions studied, environmental risks remain low. Although the experiments are specific to samples from the Konya Closed Plain, the findings may be applicable to other agricultural regions with similar soil characteristics and facing similar environmental challenges.