CAD/CAM oklüzal vener restorasyonların kırılma dayanımlarının farklı materyal kalınlıklarına ve preparasyon dizaynlarına göre karşılaştırılması
Comparison of the fracture strength of CAD/CAM oclusal venery restorations according to different material thickness and preparation design
- Tez No: 714821
- Danışmanlar: PROF. DR. OLCAY ŞAKAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Oklüzal vener restorasyonlar minimal invaziv olmaları dolayısıyla sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır. Oklüzal vener materyali olarak lityum disilikat seramikler en çok tercih edilen materyaller olmakla birlikte son zamanlarda zirkonya ile güçlendirilmiş lityum silikat seramikler de piyasaya sürülmüştür. Ancak iki materyalin pek çok parametre değerlendirilerek yapılmış karşılaştırılmalı çalışması bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı; iki farklı seramik materyal (Celtra-Duo, IPS E.max CAD) iki farklı kalınlık (1 mm ve 3 mm) ve üç farklı preparasyon (full (çevresel) shoulder basamak, bukkal shoulder basamak ve basamaksız) değişkenlerinin oklüzal vener restorasyonların kırılma dayanımına etkisini araştırmaktır. Çalışmada 120 adet çürüksüz insan alt mandibular büyük azı dişi toplanmış ve 12 gruba ayrılmıştır. Preparasyonlar tek bir diş hekimi tarafından, standart bir frez seti yardımıyla yapılmıştır. Restorasyonlar CEREC programı kullanılarak üretilmiş ve adeziv rezin siman kullanılarak simante edilmiştir. Örneklere, çiğneme simülatörü ve termal siklus cihazları yardımıyla yapay yaşlandırma işlemi uygulanmıştır (1.200.000 dinamik, 5000 termal siklus 5-55 ̊C). Bu aşamada hiçbir örnekte kırık ya da çatlak gözlenmemiştir. Universal test cihazı ile statik baskı kuvveti uygulanmış ve kırılma kuvvetleri belirlenmiştir. Kırık tiplerinin belirlenmesi için stereomikroskop kullanılmıştır. İstatistik değerlendirmede üç yönlü varyans analizi kullanılmış, Bonferroni düzeltilmesi uygulanmak suretiyle çoklu karşılaştırmalar yapılmıştır. Kırılma tiplerine göre grupların incelenmesinde ise pearson ki kare testi kullanılmıştır. Sonuç olarak; kalınlık ve materyal grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmazken, preparasyon şekillerinden sadece full basamak (shoulder) ve basamaksız( anatomik oklüzal redüksiyon) gruplar arasında anlamlı fark bulunmuştur. Basamaksız preparasyon grubu örnekleri, her iki kalınlık ve her iki materyalde en yüksek kırılma dayanımını sergilemiştir. 3 mm kalınlıktaki örneklerde, materyal ve preperasyona bakılmaksızın tamir edilemez kırık tipi istatistiksel olarak daha fazla gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Occlusal Veneers are frequently used as they are minimally invasive restorations. Lithium disilicate ceramics are the first choice of materials for occlusal veneers and zirconia reinforced lithium silicate ceramics are recently introduced commercially. However, there is no scientific study regarding the multi aspect comparison of these two materials yet. The aim of this study is to comparatively investigate the effects of; two different ceramic materials (Celtra-Duo, IPS E.max CAD) two different thicknesses (1mm & 3mm) and three different tooth preparations (full shoulder, buccal shoulder and anatomical occlusal reduction) as variables on the fracture resistance of occlusal veneer restorations. 120 caries-free mandibular human molars were collected and divided into 12 groups (n=10) for the study. Tooth preparations were made with the same burr set by the same dentist. Restorations were produced by using CEREC software and were cemented with an adhesive resin cement. Samples were subjected to mechanical and thermal aging with the help of a chewing simulator and a thermos-cycle unit (1 200 000 mechanical dynamic and 5000 thermal cycles (5-55 ̊C). No cracks or fractures in any of the samples were observed after aging. Static compressive loads were applied by a Universal Testing Machine to determine compressive strengths. A stereo-microscope was used to determine the types of fractures. A three-way analysis of variance was used for statistical evaluation. Bonferroni correction was applied for multiple comparison. The evaluation of fracture types among groups were made with the Chi-Square Test. The results revealed that; Thickness and material groups did not present any significant differences, whereas only full shoulder and anatomical occlusal reduction groups showed a significant difference among preparation type groups. Anatomical occlusal reduction samples, in both thicknesses and for both materials showed the highest fracture resistance. 3mm thick samples, regardless of material and preparation types, presented statistically significantly more unrepairable fracture type.