Bireysel yatırımcı davranışlarının kuşaklar açısından incelenmesi: Antalya ili uygulaması
Examining individual investor behavior in terms of generations: An application in Antalya
- Tez No: 714825
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDA ORUÇ ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma, kuşakların yatırım tercihlerine ilişkin tutumlarını inceleyerek kuşaklar arası yatırım tercihlerinde görülen farklılıkların değerlendirilmesini amaçlanmaktadır. Çalışmanın temel hipotezi, belirlenen amaç doğrultusunda söz konusu bireylerin yatırım tercihlerini etkileyen duygusal, bilişsel ve sosyal faktörler ile bireylerin kuşak farklılıkları arasında ilişki olup olmadığı üzerine şekillenmektedir. Çalışmanın sonucunda, bireysel yatırımcıların finansal tercihleri üzerinde kuşak farklılığının etkisi incelenerek, aynı kuşakların davranış biçimleri ile farklı kuşakların davranış biçimlerinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi ve elde edilen veriler ışığında finans piyasalarında yer alan kuşakların davranış modellerinin tespitinin yapılması hedeflenmektedir. Bu hedefe dönük olarak, kuşakların yatırım davranışını tespit etmek adına Antalya ilinde ikametgâh eden bireyler üzerinde anket uygulanmış ve elde edilen veriler ışığında anket çalışması ileri istatistikî uygulamalarla analiz edilmiştir. Yatırımcı davranışları,“aşırı güven eğilimi, aşırı iyimserlik eğilimi, mevcudiyet eğilimi, pişmanlıktan kaçınma eğilimi, belirsizlikten kaçınma eğilimi, kayıptan kaçınma eğilimi, sosyo-ekonomik eğilimler ve sürüye uyma eğilimi”olmak üzere incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the differences in investment preferences between generations by examining the attitudes of generations towards investment preferences. The main hypothesis of the study is shaped on whether there is a relationship between the emotional, cognitive and social factors affecting the investment preferences of the individuals in question and the generational differences of the individuals in line with the determined purpose. With this study, it is aimed to evaluate the behavior patterns of the same generations and the behavior patterns of different generations comparatively, and to determine the behavior patterns of the generations in the financial markets in the light of the data obtained, by examining the effect of generational differences on the financial preferences of individual investors. For this purpose, a survey was conducted on individuals residing in Antalya in order to determine the investment behavior of generations, and the survey was analyzed with advanced statistical applications in the light of the data obtained. Investor behaviors were examined as“overconfidence tendency, over-optimistic tendency, presence tendency, regret avoidance tendency, uncertainty avoidance tendency, loss aversion tendency, socio- economic tendencies and herd tendency”.