Östrojen replasman tedavisi ve kombine hormon replasman tedavisinin plazma lipid profikli üzerindeki etkilerinin karşılaştırılması ve konuyla ilgili güncel yaklaşımların değerlendirilmesi
Comparison of the effects of combi̇ned hormone replacement therapy and estrogen replacement therapy on the plasm li̇pi̇d levels and evaluation of the current li̇terature
- Tez No: 714835
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN TAYFUN KUTLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
- Hormon replasman tedavisi (HRT) menopoza bağlı gelişen vazomotor semptomlann giderilmesinde yaygın olarak kullanılan bir tedavi yontemidir. HRT'nin diğer bazı sistemler üzerinde de (kardiovaskuler sistem, santral sinir sistemi, lokomotor sistem) etkilerinin olduğu bilinmektedir. Bu sonuca bağlı olarak, HRT'nin bazı hastalıklardan primer ya da sekonder korunma amaçlı kullanımı gündeme gelmiştir. IHRT'nin lipid profili iizerindeki etkileri uzun zamandrr bilinmektedir. Ostrojen replasmanr ile plazma HDL ve trigiserid diizeylerinde artış, LDL diizeylerinde azalma saptanmaktadır. Endometrial kanserden korunma amaçlı östrojen tedavisine eklenen progesteronun etkileri konusunda değişik görüşer bulunmaktadır. Bazı çalışmalarda östrojen replasmanı ile sağlanan olumlu etkileri progesteronun azalttığı, bazı çalışmalarda ise progesteronun herhangi bir etkisinin olmadığı bildirilmiştir. Çalışmamızın amacı postmenopozal dönemde değişik dozlarda uygulanan ERT ve kontinue kombine hRT kullanımının plazma lipid profili üzerindeki etkilerinin kasrşolaştırılması; HRT kullanrmr-plazma lipid profili-kardiovaskuler hastalrk arasrndaki ilişkinin literatür eşliğinde irdelenmesi idi. Bu amaça I Ocak 1996-I Ocak 2000 tarihleri arasrnda Zeynep Kamil Kadın Hastahklan ve Doğum Hastanesi Menopoz Polikliniğinde takip edilen çalışma kriterlerine uygun 508 postmenopozal kadının verileri retrospektif olarak degerlendirildi. linci grupta -.615 mg CEE+ kontinue 2.5 mg MPA, 2nci grupta 0.625 mg CEE+ kontinue 5 mg MPA, -3. grupta ise 0.625 mg CEE ve 4.grupta 2mg östradiol hemihidrat tedavileri uygulandı Çalışma gruplanndan tedavinin baglangrcında ve iki yıllık tedavi süresince 6 aylık periodlar ile elde edilen plazma lipid değerleri istatistiksel açıdan karşılaştırıldı Gruplara ait yaş, menopoz yaşı menopoz süresi, boy, kilo ve BMI gibi bazal parametreler ve başlangıç döneminde degerlendirilen rutin biyokimya ve serum hormon profili değerleri karşılaştırıldığnda istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığın olmadığı saptandı(p>0.05).
Özet (Çeviri)
Hormone replacement therapy (HRT) is a widely used treatment method in relieving vasomotor symptoms during menopause. HRT is konown to have some effects on other systems like cardiovascular system, central nervous system and locomotor system. In line with this result, some of the HRT have been suggested to be used for primary or secondary prevention from some diseases. The effects of HRT on the lipid profile have been known for a long time. Estrogen replacement therapy increase HDL and triglyceride levels and decrease LDL levels. There are different opinions on the subject effects of progesterone added to estrogen therapy for endometrial cancer prevention . In some cases, the positive effects of with estrogen replacement therapy is reduced with purified progesterone, and in some cases, progesterone has been reported to have no effect.' The aim of our study is to compare the effects of ERT and HRT on plasm lipid profiles .And to evaluate the relationship between HRT/ERT use-lipid profile and cardiovascular disease For this purpose, appropriate data of 508 postmenopausal women applied to Menopause Clinic of the Zeynep Kamil Women Diseases and Birth Hospital were reviewed retrospectively between January 1, 1996 and January 1, 2000. . In the first group;0.625 mg CEE+ continuous 2.5 mg MPA, in group 2, 0.625 mg CEE+ continuous 5 mg MPA In the 3rd group, 0.625 mg CEE and in the 4th group 2 mg estradiol hemihydrate treatments applied. Plasmalipid values obtained with 6 months periods are compared statistically at the beginning of the treatment and during the two-year treatment period.