Hormon replasman tedavilerinin plazma lipid ve lipoprotein düzeylerine etkileri
- Tez No: 79412
- Danışmanlar: PROF. DR. HALDUN GÜNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
61 ÖZET Postmenopozal dönem, son yıllarda artan yaşam beklentisi ile birlikte, kadın hayatının önemli bir kısmı haline gelmiştir. Bu dönemde karşılaşılan en önemli sağlık problemlerinden birisi kardiovasküler hastalıktır. Bu hastalık, postmenopozal dönemde oluşan kötü lipid profili ile yakından ilgilidir. Bu çalışmada, postmenopozal dönemdeki 154 hasta 5 ayrı tedavi grubu ve kontrol grubu olmak üzere ayrıldı. Tedavi gruplarına, günümüzde yaygın olarak kullanılan hormon replasman tedavi protokolleri uygulandı. Hastalarda bazal ve tedavinin 4. ve 6. ayında serum TK, LDL, HDL, VLDL, TG, ApoA1, ApoB ve lip(a)'dan oluşan lipid parametreleri bakıldı. Gruplar, tedavinin bu lipid parametrelerine etkisi açısından karşılaştırıldı. Tek başına ve progesteronla kombine östrojen replasman tedavisi alan tüm hastalarda kontrol grubuna göre daha iyi lipid profili elde edildi. Transdermal veriliş şekline göre, östrojenin oral yolla verildiği gruplarda, kardiovasküler hastalık için önemli bir parametre olan HDL daha yüksek bulunmuştur. Fakat trigliserid değerleri ise transdermal tedavi gruplarında daha düşüktür. Tedavi gruplarında östrojen tedavisine eklenen oral medroksiprogesteron asetat ve transdermal norethisteron asetat lipid profili üzerinde olumsuz etki göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
62 SUMMARY The increasing life expectancy following the postmenopausal period of women in the last couple of decades has grown to immence significance particularly from a medical and social point of view concerning womens life. In this period cardiovascular diseases are one of the most important medical problem encountered and it seems closely related to a poor fat profile. This study comprised of 154 patients in their postmenopausal period who were divided in to 5 therapy and a control group. Those in the therapy groups were administed with today's acceptable standard hormonal treatment. Their blood levels of TK, LDL, HDL, VLDL, TG, ApoA1, ApoB and lip(a) were measured at the beginning(basal level), the 4th and the 6th mount of the study. The therapeutic effects in relation the lipid parameters for all groups were compared. Patients who were treatad with oestrogen or oestrogen in combination with progesterone had a better lipid profile compered to those in the control group. Those administed with oestrogen via the transdermal route compered to oral, had a higher HDL level; a very important parameter in assessing cardiovascular disease. On the contrary, trigliseride levels were lower. The addition of medroxprogesterone acetate orally and norethisterone transdermals to those groups taking oestrogen, demonstrated no adverse effects on the lipid profile.