Miyokard ınfarktüsü geçireen hastalarda algılanan stresin yaşam kalitesine etkisi
The effect ofperceived stress on quality of life in patients with myocardial infarction
  1. Tez No: 714847
  2. Yazar: İLKAY ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN YÜRÜGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma, MI geçiren hastalarda algılanan stresin yaşam kalitesine etkisini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve ilişkilendirici nitelikteki bu çalışmanın evrenini, İstanbul Kartal Koşuyolu Kalp Hastanesi Ocak– Haziran 2021 tarihleri arasında yetişkin polikliniğine başvuran MI tanısı almış tüm hastalar(N=506) oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini çalışmanın yapıldığı tarihlerde polikliniğe muayeneye gelen 18 yaşından büyük, MI tanısı alan, herhangi bir iletişim sorunu olmayan, psikiyatrik tedavi almayan çalışmaya katılmayı kabul eden 300 hasta oluşturmuştur. Araştırmaya katılmak istemeyen, formları eksik dolduran, araştırmaya katılmaktan vazgeçen ve ulaşılamayan katılımcılar çalışma dışı bırakılmıştır. Veri toplama işlemine başlamadan önce İSTANBUL Okan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsünden etik kurul onayı ve sonrasında araştırmanın yürütüleceği hastaneden çalışma izni alınmıştır. Araştırma verileri, araştırmacılar tarafından oluşturulan anket formu, Algılanan Stres Ölçeği-14 ve TR MI Boyutsal Değerlendirme Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Araştırmaya başlamadan önce çalışmada kullanılan ölçekleri hazırlayanlardan ölçek kullanma izinleri alınmıştır. Araştırmaya katılan hastaların %69,7'si erkektir. Hastaların %61'i ilk kez MI geçirmiş olup, %39' u birden fazla MI geçirmiştir. İlk MI geçirdikten sonra hastaların %67,7'si stresli, %22'si endişeli, %3,3' ü öfkeli, %6,7'sinin depresif olduğu belirlendi. Çalışmaya katılan hastaların MİBDÖ ölçeği toplam puan ortalaması 26.70±16.59 bulundu.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of perceived stress on quality of life in patients with MI. The universe of this descriptive and comparative study consisted of all patients(N=506) diagnosed with MI who applied to the adult outpatient clinic of Istanbul Kartal Koşuyolu Heart Hospital between January and June 2021. The sample of the study consisted of patients (300) who came to the outpatient clinic at the time of the study, who were older than 18 years of age, who were diagnosed with MI, who did not have any communication problems and who accepted to participate in the study whose universe was determined according to a known sample account. Participants who did not want to participate in the study who filled the forms incompletely, gave up participating in the research and could not be reached were excluded from the study. Before starting the data collection process, ethics committee approval was obtained from the Institute of Health Sciences of ISTANBUL Okan University and then a work permit was obtained from the hospital where the study would be conducted. Research data were collected using a questionnaire form created by the researchers, Perceived Stress Scale-14 and TR MI Dimensional Assessment Scale. Before starting the research, permission to use the scale was obtained from those who prepared the scales used in the study. 69.7% of the patients participating in the study were male. 61% of patients had a first MI and 39% had more than one MI. After the first MI, 67.7% of the patients were stressed, 22% anxious, 3.3% angry and 6.7%depressed.