Migren hastalarının kişilik tipi özelliklerinin araştırılması
Investigation of Personality TYPE Characteristics of Migraine Patients
  1. Tez No: 714849
  2. Yazar: EMİNE KOLİKOĞLU AKBULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN TAŞTAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Migren Hastalarının Kişilik Tipi Özelliklerinin Araştırılması Amaç: Bu çalışmanın amacı migren hastalığı ve kişilik tipleri arasındaki korelasyonu değerlendirmektir. Yöntem: Bu çalışma Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı'na bağlı eğitim tipi aile sağlığı merkezleri ve Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi nöroloji polikliniğine 01.01.2021-30.06.2021 tarihleri arasında başvuran migren tanısı almış ve herhangi başka bir nörolojik hastalığı olmayan 300 kişi ile sağlıklı 303 kişilik kontrol grubu olmak üzere 18-65 yaş arasında toplam 603 kişi üzerinde yapıldı. Her iki gruba kişisel bilgi toplama formu ve kişilik tiplerini tespit etmek amacıyla Taştan Kişilik Tipi Ölçeği uygulandı. Bulgular: Kontrol grubunun 190'ı (%62.7) kadın iken; 113'ü (%37.3) erkek idi. Migrenli olguların ise 213'ü (%71) kadın iken 87'si (%29) erkek idi. Çalışmamıza katılan migren tanılı olguların yaş ortalaması 33.64 ±10.7 iken kontrol grubunun yaş ortalaması 32.08±11.2 idi. Çalışma grubu ve kontrol grubu arasında yaş yönüyle anlamlı fark saptandı (p0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Investigation of Personality Type Characteristics of Migraine Patients Objective: The aim of this study is to evaluate the association between migraine disease and personality types. Method: This study was carried out in patients who applied to the Education Family Health Centers affiliated to Atatürk University Faculty of Medicine, Department of Family Medicine, and who applied to the Neurology outpatient clinic of Atatürk University Faculty of Medicine Research Hospital between 01.01.2021 and 30.06.2021. The study was conducted on 603 people between the ages of 18-65, 300 people without any other neurological disease but migraine, and 303 healthy people in the control group. The demographic properties form and Taştan Personality Type Scale was applied to both groups in order to determine and compare statistically the personality types. Results: Of the 300 migraine patients, 213 (71%) were female, 87 (29%) were male. While 190 (62.7%) of the control group were women, and 113 (37.3%) were male. The mean age of the migraine patients included in our study was 33.64 ±10.7 years, while the mean age of the control group was 32.08±11.2 years. There was a significance between the ages of the study group and the control group (p0.05).