Migren hastalarında mizaç- karakter özellikleri ile çocukluk çağı örselenmeleri ve öfke ifade tarzı arasındaki ilişki
Thr relationship of temperement-character dimension with childhood trauma and anger expression style in migraine patients
- Tez No: 248065
- Danışmanlar: PROF. DR. R. PEYKAN GÖKALP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Çalı?mamızın amacı migren tanısı almı? hastaların mizaç - karakter özellikleriile çocukluk çağı örselenmeleri ve öfke ifade tarzı arasındaki ili?kinin sağlıklıki?ilerden olu?an kontrol grubu ile kar?ıla?tırılmasıdır.Çalı?maya Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Nörolojipolikliniğine, Nisan 2009- Temmuz 2009 tarihleri arasında, rast gele yöntemleseçilmi?, ba? ağrısı yakınması ile ba?vuran hastalar arasından aurasız migren tanısıkonmu? 51 hasta ile kontrol grubunu olu?turan 45 sağlıklı ki?i olmak üzere toplam96 ki?i dahil edilmi?tir. Hasta gruplarına yapılandırılmı? klinik görü?me (SCIDI/CV), kontrol grubuna SCID-I/NP uygulanarak ruhsal açıdan sağlıklı olduklarıdoğrulanmı?tır.Çalı?maya alınan ki?ilerin tümüne mizaç-karakter özelliklerinindeğerlendirilmesi amacıyla Mizaç ve Karakter Envanteri (Temperament andCharacter Inventory), Sürekli Öfke-Öfke ?fade Tarzı Ölçeği (The State Trait AngerScale) ve Çocukluk Örselenme Ya?antıları Ölçeği (Childhood TraumaQuestionnaire) uygulanmı?tır.Migren grubunun zarardan kaçınma toplam ve alt grup puanları kontrolgrubundan istatistiksel olarak ileri düzeyde anlamlı yüksektir. Kendini yönetmetoplam, alt gruplarından KY3 ve KY4 puanları ile i? birliği yapma toplam ve altgruplarından ?Y1, ?Y2, ?Y3 puanları hasta grubunda kontrol grubuna göre anlamlıdüzeyde dü?ük bulunmu?tur.Migren grubunda çocukluk çağındaki örselenmelerden ÇÖYÖ-40 toplam ilefiziksel kötüye kullanım ve duygusal ihmal/kötüye kullanım alt ölçek puanlarıkontrol grubundan anlamlı düzeyde yüksek saptanmı?tır.Migren hastalarının sürekli öfke ve içe yönelik öfke puanları kontrolgrubundan anlamlı düzeyde yüksek, öfke kontrol puanları ise dü?ük saptanmı?tır.Çocukluk çağı örselenmeleri ile sürekli öfke ve içe yönelik öfke migren hastalığını58öngörmek için anlamlı bulunmu?tur. Ayrıca sürekli öfke, içe yönelik öfke ve öfkeifade tarzı ile çocukluk çağı örselenmeleri arasında pozitif yönde anlamlı bir ili?kiolduğu görülmektedir.Sonuç olarak çalı?mamızdaki bulgular migren hastalarında yüksek zarardankaçınma, dü?ük kendini yönetme ve dü?ük i?birliği yapma özellikleri olduğunugöstermektedir. Migren hastalarında çocukluk çağı örselenmelerinin yaygınlığı, öfkeya?antısının zorluğu, öfke ile çocukluk çağı örselenmesi birlikteliği ve psikiyatrikbozukluk komorbiditesi dü?ünüldüğünde bu alanda özellikle çocukluk döneminiara?tıran daha fazla çalı?maya ihtiyaç olduğu dü?ünülebilir. Bu verilerindoğrulanması açısından daha büyük örneklemlerle yapılacak uzun dönemli izlemçalı?malarına ihtiyaç vardır. Ayrıca nöroloji ve psikiyatrinin ekip çalı?masıyapmasının önemi bir kez daha hatırlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study we aimed to investigate the relationship between thepsychometric properties of temperament-character profile, childhood traumas andanger expression in migraine patients compared to healthy controls.This study was conducted at the Outpatient Clinic in the Department ofNeurology of Maltepe University Hospital between April 2009-July 2009. 51patients with migraine without aura and 45 healthy controls, totally 96 patients wereincluded in this study. All the patients and healthy controls were selected randomly.We applied SCID-I/CV to the patient group and SCID-I/NP to the control group toconfirm that they do not have any psychiatric diagnoses, respectively. Patients andcontrols completed several psychometric questionnaires, including Temperament andCharacter Inventory (TCI) to evaluate the properties of temperament-characterprofile, State-Trait Anger Expression Inventory (STAXI) and Childhood TraumaQuestionnaire (CTQ-40).In the patients with migraine, the mean score of and the scores of subscales ofharm avoidance were significantly higher compared to the scores of healthy controlsas temperament traits. On the other hand, as character traits, the mean score of andthe scores of SD3 and SD4 subscales of self-directedness and the mean score of andthe score of C1, C2, and C3 subscales of cooperativeness were significantly lower inthe patient group than the healthy controls.In migraine group the mean scores of childhood traumas and the scores ofsubscales as physical abuse and emotional abuse/neglect were significantly higherthan in control group. In regard to STAXI, migraine patients scored higher on theitem describing trait-anger and anger expression-in but lower in anger control.Childhood traumas, trait-anger and anger expression-in are seemed to predictmigraine. Also there is a significant positive relationship between trait anger, angerexpression-in, and the anger expression index and childhood traumas.60In conclusion; our findings show that migraine patients have higher scores ofharm avoidance and lower scores in self ?directedness and cooperativeness. Inconsideration of the prevalance of childhood traumas, difficulties in angermanagement and comorbidity of childhood trauma with psychiatric disorders inmigraine patients, we need more studies in that matter, especially questioningchildhood period. Also long-term follow-up studies in larger samples and replicationof these data are needed. For those patients, the collaboration of psychiatry andneurology is necessary.