Sosyal medyada yer alan tavsiyelerin bireysel yatırımcıların yatırım kararlarına etkisi
The effect of recommendations in social media on individual investors investment decisions
  1. Tez No: 714878
  2. Yazar: DİDEM GÜNEŞ ATALAN DAĞDELEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET ALPTEKİN KAYALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Kendi adlarına işlem yapan bireyler teknolojinin gelişmesiyle beraber günümüzde bilginin hızlı yayılmasında aktif rolü bulunan sosyal medya bireylerin yatırım kararlarını etkileyen önemli bir unsur haline gelmiştir. Bu tez çalışmasında, en fazla işlem gören ve sosyal medyada en fazla yorumu yapılan hisse senetlerinden olan Teknosa (TKNSA), SASA Polyester (SASA), Erdemir (EREGL), Türk Hava Yolları (THYAO) ve Şişe ve Cam Fabrikaları (SISE) hisselerinin araştırılması ve değerlendirilmesi yapılarak bireysel yatırımcıların sosyal medyadaki tavsiyeler doğrultusunda genel eğilimlerini belirleyip açıklamak amaçlanmıştır. Araştırmada, Teknosa (TKNSA), SASA Polyester (SASA), Erdemir (EREGL), Türk Hava Yolları (THYAO) ve Şişe ve Cam Fabrikaları (SISE) hisselerinin sosyal medya ilanlarının çıktığı tarihten sonra dönem sonu getirisine haftalık olarak bakılmış ve hacimlerinde artış gözlenmiş olup bireysel yatırımcıların piyasaya girdiği tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar neticesinde SASA Polyester (SASA), Erdemir (EREGL), Türk Hava Yolları (THYAO) ve Şişe ve Cam Fabrikaları (SISE) hisselerinin sosyal medyadaki tavsiyeler doğrultusunda beklentilerinin dönem sonunda gerçekleştiği, Teknosa (TKNSA) hissesi için tam ters yönde hareket ettiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Individual investors are individuals who trade on their own names and accounts, and with the development of technology, social media, which active rapid today, has become factor affecting the investment decisions of individuals. In this thesis study, Teknosa (TKNSA), which is one of the most traded and commented stocks on social media, SASA Polyester (SASA), Erdemir (EREGL), Turkish Airlines (THYAO) and Bottle and Glass Factories (SISE) stocks are investigated and evaluated, and explain general tendencies individual line with the recommendations in social media. In the research, Teknosa (TKNSA), SASA Polyester (SASA), Erdemir (EREGL), Turkish Airlines (THYAO) and Bottle and Glass Factories (SISE) stocks' end-of-period returns were checked on a weekly basis after the social media announcements were made, and an increase in their volumes was observed individual investors entered market obtained, SASA Polyester (SASA), Erdemir (EREGL), Turkish Airlines (THYAO) and Bottle and Glass Factories (SISE) stocks realized their expectations in line with the recommendations social media period, while Teknosa (TKNSA) stocks moved in the opposite direction.