Cinsiyetçi duvar yazıları bağlamında psikolojik şiddet
Psychological violence in the context of sexist graffiti
  1. Tez No: 714879
  2. Yazar: ZEYNEP ŞIKGENÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EFE ARIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Psikolojik şiddetin uygulanmasında kullanılan araçların ve etkilerinin incelendiği bu çalışmada, psikolojik şiddet ve toplumsal cinsiyet arasındaki iktidar ilişkisi ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu noktadan hareketle toplumsal cinsiyet ayrımcılığı psikolojik şiddet bağlamında ele alınmış ve militarist, cinsiyetçi duvar yazılarının kadınlar üzerinde bir baskı unsuruna dönüşmesi irdelenmiştir. Bu araştırmada 2015/2016 yıllarında Diyarbakır ili Sur ve Silvan ilçelerinde bu tip mağduriyetlerin yaşandığı yönünde ciddi bulgulara erişilmiş, Diyarbakır'daki kadınların deneyim ve tanıklıklarına yer verilmiştir. Kadınlara yönelik psikolojik şiddet geçmişte olduğu gibi bugün de devam eden şiddet türlerinden biridir. Özellikle isyan, savaş, darbe gibi olağanüstü dönemlerde her zaman kadınlara dönük bu tip bir şiddete daha sık rastlanmaktadır. Çalışmada; cinsiyet, toplumsal cinsiyet ve psikolojik şiddet arasındaki ilişkiler ve bu ilişkilerin kesişme eğilimleri ile bunların birbirleri tarafından inşa edilme biçimleri ele alınmıştır. Bu kapsamda toplumsal cinsiyet rollerinin erkeklik ve kadınlık inşası üzerindeki etkisinin yanı sıra cinsellik ve toplumsal cinsiyetlendirilmiş iktidar ilişkilerinin de incelenmesi gerekliliğinden yola çıkılarak çalışmaya yön verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, which examines the tools of the use of psychological violence and its effects, an attempt was made to uncover the power relationships between psychological violence and gender. From this point of view, gender-specific discrimination in the context of psychological violence was discussed and the transformation of militaristic and sexist graffiti into an element of pressure on women was examined. Serious findings were made in this research that these types of victimization were experienced in Sur and Silvan counties of Diyarbakır Province in 2015/2016, and the experiences and testimonies of women in Diyarbakır were included. Psychological violence against women is one of the forms of violence that continues today as it has in the past. This type of violence against women is becoming more common, especially during extraordinary times such as riots, wars and coups In the study; the relationships between gender and psychological violence and the overlapping tendencies of these relationships and their consturction in a maner interconnected with each other are discussed. In this context, the study was oriented towards the need to examine the effects of gender roles on the formation of masculinity and femininity as well as sexuality and gender-specific power relations.