Öğretmenlerde motivasyonel görüşme tekniğinin sigara içme arzusu ve sigara bırakma başarısına etkisi
The effect of motivational interviewing technique on smoking desire and smoking cessation success in teachers
  1. Tez No: 714931
  2. Yazar: EZGİ PAŞAOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLAY AÇIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Giriş: Dünyanın karşılaştığı en büyük halk sağlığı tehditlerinden biri olmaya devam etmekte olan ve salgın haline gelmiş olan sigara, hala dünya çapında yılda ortalama sekiz milyondan fazla insanın ölümüne sebep olmaktadır. Amaç: Araştırmada öğretmenlerde motivasyonel görüşme tekniğinin sigara içme arzusuna ve sigara bırakma başarısına etkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırma deneysel (randomize kontrollü) tipte bir çalışma olarak yürütülmüş, deney grubundaki bireylerle Motivasyonel Görüşme gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemi, Manisa ili Merkez ilçelerine bağlı ortaokullardan örnekleme dahil edilme kriterlerini uygun olan öğretmenler arasından seçilmiştir. Araştırma deney grubunda 30, kontrol grubunda 31 sigara kullanan bireyle tamamlanmıştır. Veri toplama aracı olarak Sigara İçme Arzusu Ölçeği, Sigara Bırakma Başarısı Öngörü Ölçeği ve Sosyodemografik Veri Formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde Ki Kare testi, Mann-whitney U testi, Wilcoxon işaret testi, t testi ve regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Smoking, which remains one of the biggest public health threats facing the WORLD that still causes an average of more than eight million deaths per year worldwide, has become an epidemic. Objective: The aim of the study was to evaluate the effect of motivational interviewing technique on smoking desire and smoking cessation success in teachers. Method: The research was conducted as an experimental (randomized controlled) type study and a Motivational Interview was conducted with the individuals in the experimental group. The sample of the research was selected from teachers who met the criteria for inclusion in the sample from secondary schools affiliated to the Central districts of Manisa Province. The research was completed with 30 smokers in the experimental group and 31 in the control group. As a data collection tool, Smoking Desire Scale, Smoking Cessation Success Prediction Scale and Sociodemographic Data Form were used. In the analysis of the data, chi-square test, Mann-whitney U test, Wilcoxon sign test, t test and regression analysis were used.