Yapılandırılmış oyun terapisi ile verilen eğitimin tip 1 diabetes mellituslu çocukların metabolik kontrol, ruhsal uyum ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of education given with structured play therapy on metabolic control, mental adjustment and quality of life in children with type 1 diabetes mellitus
- Tez No: 714930
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL BAYAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Araştırma, yapılandırılmış oyun terapisi ile verilen eğitimin, çocukların metabolik kontrol, ruhsal uyum ve yaşam kalitesine olan etkisini belirlemek amacıyla, açımlayıcı sıralı karma yöntem ile yarı deneysel ön test- son test olarak yapılmıştır. Veriler, Aile Çocuk Tanıtıcı Bilgi Formu, Tip 1 Diabetes Mellitus'a (DM) İlişkin Bilgi Formu, Ruhsal Uyum Ölçeği, Diabetes Mellitus'lu Çocuklarda Yaşam Kalitesi Ölçeği (PedsQL 3.0) Çocuk ve Ebeveyn Formu ve nitel bölüm için araştırmacı tarafından oluşturulan yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Araştırmanın nicel bölümüne 21 Tip 1 DM'li çocuk ve annesi, nitel bölümüne ise amaçlı örneklem yöntemi ile belirlenen altı çocuk ve annesi katılmıştır. Hazırlanan oyun terapisi senaryoları ve anne eğitim içerikleri uzman görüşlerine sunulmuş ve öneriler doğrultusunda düzeltilmiştir. Ön test aşamasında öncelikle çocuklara ve annelerine veri toplama formları uygulanmıştır. Daha sonra beş hafta süre ile çocuklara oyun terapisi ile Tip 1 DM ile ilgili eğitim, annelerine ise Tip 1 DM konulu eğitim verilmiştir. Nitel veriler ise odak grup görüşmeleri ile toplanmıştır. Nicel veriler IBM SPSS Statistics Standard Concurrent User V 26 istatistik paket programı, nitel veriler ise Maxquda programı kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmaya katılan çocuklar 8-9 yaşında, %57.1'i erkektir. Diyete uyumda %52.4'ü, kan şekeri ölçümünde %23.8'i eğitim öncesi sorun yaşadığını belirtirken eğitim sonrasında bu oranlar sırası ile %42.9, %14.3 olmuştur (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The research was conducted as a quasi-experimental pre-test-post-test descriptive study with the exploratory sequential mixed method in order to determine the effect of the education given with structured play therapy on the metabolic control, mental adjustment and quality of life of the children. The data were collected with the Family Child Descriptive Information Form, the Information Form on DM, the Spiritual Adjustment Scale, the Child and Parent Form of the Quality of Life Scale for Children with Diabetes Mellitus (PedsQL 3.0), and the semi-structured interview form created by the researcher for the qualitative part. 21 children with Type 1 DM and their mothers participated in the quantitative part of the study, and six children and their mothers determined by the purposeful sampling method in the qualitative part. Prepared play therapy scenarios and mother training contents were presented to expert opinions and corrected in line with the suggestions. In the pre-test phase, scales and questionnaires were administered primarily to the children and their mothers. Then, for five weeks, children were given play therapy and training on DM, and their mothers were given training on DM. Qualitative data were collected through focus group interviews. Quantitative data were analysed using the IBM SPSS Statistics Standard Concurrent User V 26 statistical package program, and qualitative data were analysed using the Maxquda program. The children participating in the study were 8-9 years old, 57.1% were male, 52.4% stated that they had problems in compliance with the diet, and 23.8% had problems in blood glucose measurement before the education, while these rates were 42.9% and 14.3%, respectively, after the education (p>0.05).