Giysi kapama özellikleri ve alternatif yaklaşımlarla örnek koleksiyon oluşturmak
Properties of clothing fasteners and creating exampling collections with alternative approaches
- Tez No: 714932
- Danışmanlar: DOÇ. SELDA KOZBEKÇİ AYRANPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Halk Bilimi (Folklor), Tarih, Clothing Industry, Folklore, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 267
Özet
Giysi tasarımlarındaki en önemli nokta giysinin insan bedenine düzgün bir şekilde oturabilmesidir. Bu durumu sağlayacak en önemli faktörlerden biri de giysi kapamalarıdır. Tasarlanan giysi oldukça farklı ve estetik duruşa sahip olabilir ancak asıl sorun şudur ki bu giysi insan bedenine nasıl uygun hale getirilip oturtulmalıdır? Bu tezde insanlık çağının başlarından beri üretilen, tasarlanan, kullanılan giysileri hem kültürel bakımdan hem de form bakımından günümüze kadar araştırarak giysinin oluşumundaki en önemli unsurlardan biri olan giysi kapamalarının forma ve tasarım bakamından giysiye olan etkisi incelenmektedir. Giysi kapama özelliklerine göre neler tasarlanıp üretilebileceği, ufak giysi kapama farklılığının kullanımda ve görselde neleri değiştirebileceği sunularak tartışılmıştır. Ayrıca araştırılan bilgilere uygun olarak örnek teşkil edecek tasarımlar üretilerek tezin içerisinde yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The most important thing in clothing design is the garment to fit on the body properly. One of the most important factors to provide this is textile closure. The designed garment can have quite a different and aesthetic appearance, but the problem is: How can the garment be fitted onto the human body? In this thesis project, the closure techniques created, designed, and used since the beginning of time and their effect on the garment are examined from both cultural and formal perspectives. It has been discussed that what can be designed and created depending on the closure techniques and how small differences on them can change the usage and appearance of the garment. Also, exemplars for the usage of the researched information, are created and included in the thesis project.