Dev kralotu (Pennisetum hybridum)'nda farklı biçim yüksekliği ve azot seviyelerinin yem verimi ve kalitesine etkisi
Effect of different cutting height and nitrogen levels on the forage yield and quality of giant kinggrass (Pennisetum hybridum)
- Tez No: 714948
 - Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN GEREN
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmanın amacı, devkral otunun (Pennisetum hybridum) verim ve bazı besin bileşenleri üzerinde farklı biçim yüksekliği ve azot uygulamalarını değerlendirmektir. Tarla Bitkileri Bölümü araştırma alanında beş farklı biçim yüksekliği (0, 5, 10, 15, 20 cm) ve beş farklı azot seviyesi (0, 50, 100, 150, 200 kg N ha-1) içeren deneme, 2019-2020 yaz üretim sezonlarında yürütülmüştür (Ege Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, İzmir). Çalışmada, kuru madde (KM) verimi, ham protein (HP) oranı, NDF, ADF içerikleri ve kök ağırlığı gibi bazı özellikler incelenmiştir. KM verimi, HP oranı, kök ağırlığı ve ayrıca kalite değerleri artan azot uygulamaları ile kontrol uygulamasına kıyasla yükselmiştir. Ancak KM verimi dışında, toprak seviyesine yakın olan biçim yükseklikleri ile HP oranı, bitki boyu ve kök ağırlığı azalmıştır. Sonuçlarımızın ışığında, 10 ya da 15 cm biçim yüksekliği ve 150 kg N ha-1 uygulaması ile dev kralotundan daha yüksek yem verimi ve silaj kalitesi elde edilebilir.
Özet (Çeviri)
The goal of this research was to evaluate different cutting height and nitrogen applications on the yield and some nutritional composition of giant kinggrass (Pennisetum hybridum). An experiment including five different cutting height (0, 5, 10, 15, 20 cm) and five different nitrogen levels (0, 50, 100, 150, 200 kg N ha-1) was implemented on the research area Department of Field Crops during the summer production seasons in 2019-2020 (Faculty of Agriculture, Ege University, Izmir/Turkey). In the study dry matter (DM) yield, crude protein (CP) concentration, NDF, ADF contents and root weight such some features were evaluated. DM yield, CP content, root weight and also quality values increased with increased nitrogen applications compared to the control. However, except DM yield, the cutting heights close to the ground level decreased CP content, plant height and root weight. In the light of the our results that cutting height of 10 to 15 cm and application of 150 kg N ha-1 can be achieve greater forage yield and silage quality of giant king grass.