Ephestia kuehniella Zell. ,Cadra(Ephestia)cautella Walk. Ve Plodia interpunctella(Hübner) (Lepidoptera:Pyralidae)İle Yumurta Parazitoidi Trichogramma pintoi Voegele( Hymenoptera: Trichogrammatidae) arasındaki bazı biyolojik ilişkiler üzerine araştırma
İnvestigation On Some Biological Relations Between Ephestia kuehniella Zell.,Cadra(Ephestia) cautella Walk. And Plodia interpunctella(Hübner)(Lepidoptera:Pyralidae) With Egg Parasitoid Trichogramma pintoi Voegele( Hymenoptera: Trichogrammatidae)
  1. Tez No: 714960
  2. Yazar: DENİZ İŞGÖREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL ÖZDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma kapsamında yumurta parazitoiti Trichogramma pintoi Voegele ile konukçuları Ephestia kuehniella Zell., Cadra(Ephestia)cautella Walk.ve Plodia interpunctella (Hübner) arasındaki biyolojik ilişkiler kıyaslama yapılarak incelenmiştir. Denemeler laboratuarda 20 ± 1 °C, 25 ± 1 °C ve 30 ± 1 °C sıcaklıklarda, % 60 – 70 orantılı nemde 16 saat aydınlık 8 saat karanlık koşullarda gerçekleştirilmiştir. Yapılan araştırmanın sonucunda, dişi parazitoitlerin Un güvesi yumurtaları üzerinde daha uzun periyotlarda yaşadıkları, daha fazla oranda yumurta parazitledikleri ve parazitlenen yumurtaların açılma sayılarının daha fazla olduğu belirlenmiştir. Sıcaklık yükseldikçe Trichogramma pintoi' nin parazitlediği üç farklı konukçu yumurtasının kararma ve açılma sürelerinin azaldığı, ergin dişi yaşam sürelerinin kısaldığı saptanmıştır. Ayrıca dişi parazitoitlerin her üç konukçu üzerinde de 1 yaş grubu yumurtaları daha çok seçtiği ve 25 ± 1 °C sıcaklıkta Cadra(Ephestia)cautella Walk. ve Plodia interpunctella (Hübner)'dan kitle üretimi çalışmalarında alternatif bir konukçu olarak yararlanılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the biological relationships between the egg parasitoid Trichogramma pintoi Voegele and its hosts Ephestia kuehniella Zell., Cadra (Ephestia) cautella Walk. and Plodia interpunctella (Hübner) were investigated by comparison. The experiments were carried out in the laboratory at 20 ± 1 °C, 25 ± 1 °C and 30 ± 1 °C temperatures, 60 - 70% proportional humidity, 16 hours of light, and 8 hours of darkness. As a result of the research, It was determined that female parasitoids lived on flour moth eggs for longer periods, and they parasitized eggs at a higher rate, and the number of hatching eggs parasitized was higher. As the temperature increased, it was determined that the darkening and hatching times of three different host eggs parasitized by Trichogramma pintoi decreased, and the life span of the adult female was shortened. Moreover, female parasitoids preferred 1-year-old eggs more on all three hosts, and Cadra (Ephestia) cautella Walk. and Plodia interpunctella(Hübner) can be used as an alternative host in mass production studies at 25 ± 1 °C.