Ephestia kuehniella zell (Pyralıdae: Lepıdoptera) üzerine radyasyon etkisinin tek hücre jel elektroforez tekniği (komet testi) ile izlenmesi
The single cell gel electrophoresis technigue (comet assay) for monitoring radiation effects on Ephestia kuehniella zell (Pyralidae:Lepidoptera)
- Tez No: 320838
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN Ş. TUNÇBİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada E. kuehniella Zell (Lepidoptera: Pyralidae) üzerine radyasyon etkisini tek hücre jel elektroforez tekniği (komet testi) ile tespit çalışması yapılmıştır. E. kuehniella Zell (Lepidoptera: Pyralidae)'nın ergin, larva ve pupalar 0, 50, 100, 150 ve 200 Gy dozlarında ışınlanmıştır. Erginle yaptığımız çalışmada kontrol gurubuna göre radyasyon dozu arttıkça DNA'nın kuyruk oluşturma yüzdesi de artmış ve DNA'da farklı komet görüntüleri izlenmiştir. Bu dozların erginde yüksek dozlara gerek kalmadan DNA'ya zarar verdiği tespit edilmiştir. Kontrol erginde kuyruk uzunluğu 27.514 ? m iken 50 Gy'de 94.875 ? m olarak ölçülmüştür. DNA komet yöntemi DNA kırıklarını çabuk, hassas güvenli ve oldukça ucuz ölçebilen bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of radiation was determined in E. kuehniella Zell ( Lepidoptera: Pyralidae) with single cell gel electrophoresis (comet test). Adult, larvae and pupae of E. kuehniella Zell (Lepidoptera: Pyralidae) were radiated with 0, 50, 100, 150 and 200 Gy doses. In our study with adults, as the radiation dose increased, percentage of tail formation of DNA was also increased and different comet images were observed in comparison with control group. These dosages were seen to damage DNA without higher dosage amounts. While the extent of tail was measured 27.514 ? m in control adults, it was 94.875 ? m in 50 Gy. DNA comet method is a quick, sensitive safe and reasonably cheap method in measuring DNA breaks.