Development of amino functionalized poss based (3-Glycidoxypropyl) trimethoxysilane hybdrid sol-gel coatings for aircraft applications
Hava aracı uygulamaları için amino fonksiyonel poss bazlı (3-glisidoksipropil) trimetoksisilan hibrit sol-gel kaplamalarının geliştirilmesi
- Tez No: 715015
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Metallurgical Engineering, Polymer Science and Technology, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amino ile işlevselleştirilmiş ve yüzde 50'si amfifilik polihedral oligomerik silseskioksan (POSS) bazlı (3-glisidoksipropil)trimetoksisilan (GPTMS) sol-jel reaksiyonu ekstrem bazik koşullar gerçekleştirildi. 1 mol GPTMS başına POSS miktarı, 0.2, 0.4 ve 0.6'lık molar oranlarında değiştirildi. Sol-jel ürünü, alüminyum 2024 alaşım numuneleri üzerine daldırma tekniği ile kaplandı ve alaşımın korozyon direncini artırmak için ısıl işleme tabi tutuldu. Yaşlandırma sürelerinin (1, 3 ve 6 gün) sol-jel reaksiyonları ve kaplama tabakasının polimerizasyonu üzerindeki etkisi Fourier Dönüşümü Kızılötesi (FTIR) spektroskopisi kullanılarak araştırıldı. Kürlenmiş numunelerin termal özellikleri, Diferansiyel Taramalı Kalorimetri (DSC) ölçümleri ve Termo-mekanik analizör (TMA) ile analiz edildi. Kaplamaların yüzey özellikleri ve korozyon performansı sırasıyla temas açısı ölçümü ve Elektrokimyasal Empedans Spektroskopisi (EIS) teknikleri kullanılarak test edildi. 0.6 mol amino işlevselleştirilmiş POSS ilave edilmiş ve 6 gün yaşlandırılmış GPTMS, daha iyi korozyon direnci ve hidrofobik özellikler ortaya çıkardı.
Özet (Çeviri)
An amino functionalized and 50 percent amphiphilic polyhedral oligomeric silsesquioxane (POSS) based (3-Glycidoxypropyl)trimethoxysilane (GPTMS) sol-gel reaction was carried out under extreme basic conditions. Amount of POSS per 1 mol of GPTMS was varied at molar ratios of 0.2, 0.4, and 0.6. The sol-gel product was coated on the aluminium 2024 alloy samples with immersion technique and thermally treated to improve corrosion resistance of the alloy. Influence of aging durations (1, 3, and 6 days) on the sol-gel reactions and polymerization of the coating layer were investigated using Fourier Transform Infrared (FTIR) spectroscopy. Thermal properties of the cured samples were analyzed by Differential Scanning Calorimetry (DSC) measurements and Thermo-mechanical analyzer (TMA). Surface properties and corrosion performance of the coatings were tested using contact angle measurement and Electrochemical Impedance Spectroscopy (EIS) techniques, respectively. A 0.6 mole amino functionalized POSS incorporated, and 6 days aged GPTMS revealed better corrosion resistance and hydrophobic features.