Üniversitelerdeki akademik personellerin iş tatmin düzeylerinin duygu analizi uygulaması ile ölçülmesi: Osmaniye ili örneği
Measuring the job satisfaction levels of academic staff in universities by the application of sentiment analysis: The case of Osmaniye
  1. Tez No: 715017
  2. Yazar: BÜŞRA HAMAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ÇAĞATAY BAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Çalışmanın amacı, Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi akademik personellerinin iş tatmin düzeylerini ölçmektir. Bu bağlamda Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi'nde görev yapmakta olan akademik personeller değerlendirmeye tabii tutulmuştur. Çalışma teori ve uygulama olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Teori kısmında literatür taramaları yapılmış olup, akademik personel, iş tatmini ve duygu analizi kavramları ele alınmıştır. Araştırmanın evrenini Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi'nde görev yapmakta olan 32 akademik personel oluşturmaktadır. Araştırmada veriler, demografik bilgileri ölçmeye yönelik 8 sorudan ve uzman görüşleri alınarak hazırlanmış olan, akademik personellerin iş tatminlerini ölçmeye yönelik 20 nitel sorudan oluşan form aracılığıyla toplanmıştır. Uygulama kısmında ise Python programlama dili ile geliştirilmiş olan duygu analizi yazılımı aracılığıyla, veriler analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonucunda Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi akademik personellerinin iş tatmin düzeyinin pozitif olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to measure the job satisfaction levels of the academic staff of Osmaniye Korkut Ata University. In this context, academic staff working at Osmaniye Korkut Ata University were evaluated. The study consists of two parts: theory and practice. In the theory part, literature review was made and the concepts of academic staff, job satisfaction and sentiment analysis were discussed. The population of the research consists of 32 academic staff working at Osmaniye Korkut Ata University. In the research, data were collected through a form consisting of 8 questions to measure demographic information and 20 qualitative questions to measure job satisfaction of academic staff, which was prepared by taking expert opinions. In the application part, the data were analyzed through the sentiment analysis software developed with the Python programming language. As a result of the analysis, it was concluded that the job satisfaction level of the academic staff of Osmaniye Korkut Ata University was positive.