Tip 2 diabetes mellitus tanısı alan ve prediyabeti olan bireylerde diyetle alınan bisfenol a düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of dietary bisphenol a levels in individuals diagnosed with type 2 diabetes mellitus and prediabetes
  1. Tez No: 715032
  2. Yazar: MEDİHA YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA YARDIMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Kesitsel ve tanımlayıcı olarak planlanan bu araştırma; normoglisemik, prediyabet ve tip 2 diabetes mellitusu (tip 2 diyabet) olan bireylerin beslenme alışkanlıkları, besin hazırlama/pişirme/saklamada kullanılan materyaller ve ambalajlı olarak satın aldıkları bazı besinler yolu ile maruz kaldıkları bisfenol A (BFA) miktarının çeşitli parametrelerle ilişkisinin değerlendirilmesi amacı ile yapılmıştır. Araştırmaya; T.C. İzmir Ödemiş Devlet Hastanesi Dahiliye Polikliniği'nde takip edilen 20-64 yaş aralığındaki tip 2 diyabet tanısı alan, prediyabeti olan ve normal glukoz toleransına sahip toplam 188 birey dahil edilmiştir. Bireylerin genel özellikleri, biyokimyasal bulguları, beslenme alışkanlıkları, besin tüketim miktarları ve sıklıkları yüz yüze uygulanan anket formu aracılığı ile elde edilmiş ve bireylerin antropometrik ölçümleri alınmıştır. Bireylerin diyet ile maruz kaldıkları BFA düzeyi; son üç aya ait besin tüketim sıklığı anketianketi ve bir günlük besin tüketim kaydı verilerinden hesaplanmıştır. Bireylerin besin tüketim sıklığı anketi verilerinden hesaplanan ortalama BFA maruziyet miktarı 0,0527 µg/kg vücut ağırlığı/gün ve besin tüketim kaydı verilerinden hesaplanan ortalama BFA maruziyet miktarı ise 0,0457 µg/kg vücut ağırlığı/gün'dür. Bireylerin besin tüketim sıklığı anketi verilerine göre en fazla BFA maruziyeti sırası ile et grubu (%45,7), süt ve süt ürünleri grubu (%18,1) ve alkolsüz içecekler grubundan (%17,4); besin tüketim kaydı verilerine göre ise en fazla BFA maruziyeti sırası ile et grubu (%38,5), sebze-meyve grubu (%18,3) ve süt ve süt ürünleri grubundan (%16,8) kaynaklanmıştır. Her iki yöntem ile de hesaplanan toplam BFA maruziyet miktarı en fazla sırası ile tip 2 diyabet, prediyabet ve normoglisemik grupta gözlenmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
This research is planned as cross-sectional and descriptive. The aim of this study was to evaluate the relationship between various parameters and the amount of bisphenol A (BFA) that individuals with normoglycemic, prediabetes and type 2 diabetes mellitus (type 2 diabetes) are exposed to through their dietary habits, materials used in food preparation/cooking/storage, and some packaged foods. To research; A total of 188 individuals, aged 20-64, diagnosed with type 2 diabetes, prediabetes, and normal glucose tolerance, followed in T.R. İzmir Ödemiş State Hospital Internal Medicine Outpatient Clinic were included. The general characteristics, biochemical findings, nutritional habits, food consumption amounts and frequencies of the individuals were obtained through a face-to-face questionnaire and anthropometric measurements of the individuals were taken. BFA level that individuals are exposed to with diet; It was calculated from the food consumption frequency questionnaire of the last three months and the retrospective twenty-four hour food consumption record data. The average BFA exposure calculated from the data of the food consumption frequency questionnaire of individuals is 0.0527 µg/kg body weight/day, and the average BFA exposure calculated from the food consumption record data is 0.0457 µg/kg body weight/day. According to the data of the individuals' food consumption frequency questionnaire, the highest BPA exposure was in the meat group (45.7%), milk and dairy products group (18.1%), and soft drinks group (17.4%); According to the food consumption record data, the highest BPA exposure was caused by the meat group (38.5%), the vegetable-fruit group (18.3%), and the milk and dairy products group (16.8%). Total BFA exposure calculated by both methods was observed most in type 2 diabetes, prediabetes and normoglycemic groups, respectively (p0.05).