Aile Hekimliği ve İç Hastalıkları Polikliniğine başvuran bireylerde Tip 2 Diyabet risk düzeyinin karşılaştırılması
Comparison of Type 2 Diabetes risk levels in individuals attending Family Medicine and Internal Disease Clinics
  1. Tez No: 928506
  2. Yazar: HATİCE KÜBRA TOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA YILMAZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ERHAN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
AİLE HEKİMLİĞİ ve İÇ HASTALIKLARI POLİKLİNİĞİNE BAŞVURAN BİREYLERDE TİP 2 DİYABET RİSK DÜZEYİNİN KARŞILAŞTIRILMASI Amaç: Diabetes Mellitus, tüm dünyada önemli bir halk sağlığı sorunlarından biridir. Tüm diyabet vakalarının %90-95'ini tip 2 diyabet oluşturmaktadır. Riskli bireyleri belirlenmesi, hastalık oluşumu ve hastalığın komplikasyonlarının gelişiminin azaltılması için önemlidir. Çalışmada diyabet tanı ve tedavisiyle ilgili olan aile hekimliği ve iç hastalıkları polikliniklerinde diyabet riski, tanısı amaçlı tarama testleri yaptık ve iki branşı diyabet riski ve tanı açısından karşılaştırmayı amaçladık. Aynı zamanda çalışmamızda T2DM için tarama yöntemi olarak Fin Diyabet Risk Ölçeğinin (FINDRISK) kullanılabilirliğini araştırılmasını amaçladık. Materyal ve Yöntem: Kesitsel nitelikte olan araştırmamız Ankara Bilkent Şehir Hastanesi aile hekimliği polikliniklerinde ve iç hastalıkları polikliniklerinde gerçekleştirildi. 10.11.2023-10.02.2024 tarihleri arasında 170 katılımcı aile hekimliği polikliniklerine ve 170 katılımcı iç hastalıkları polikliniklerine başvuran toplam 340 hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışmanın verileri, araştırmacı doktor tarafından yüz yüze görüşme ile hastalara anket uygulanarak toplandı. Çalışmanın birinci kısmında katılımcılara sosyodemografik veri anketi ve FINDRISK Ölçeği uygulandı. Aile hekimliği ve iç hastalıkları polikliniklerine başvuran eş zamanlı hastalardan açlık plazma glukozu ve HbA1c tetkik edildi. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS 25 (Statistical Package for the Social Sciences, version 25) istatistik programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Comparison of Type 2 Diabetes Risk Levels in Individuals Attending Family Medicine and Internal Disease Clinics Objective: Diabetes Mellitus is one of the major public health problems worldwide. Type 2 diabetes accounts for 90-95% of all diabetes cases. Identifying individuals at risk is important to reduce the development of the disease and its complications. In this study, we conducted screening tests for diabetes risk and diagnosis in family medicine and internal medicine outpatient clinics, aiming to compare these two specialties in terms of diabetes risk and diagnosis. Additionally, we aimed to investigate the applicability of the Finnish Diabetes Risk Score (FINDRISK) as a screening method for T2DM. Materials and Methods: Our cross-sectional study was conducted at the Family Medicine and Internal Medicine clinics of Ankara Bilkent City Hospital. Between November 10, 2023, and February 10, 2024, a total of 340 patients were included in the study: 170 participants from the Family Medicine clinics and 170 participants from the Internal Medicine clinics. Data for the study were collected through face-to-face interviews with patients, conducted by a researcher doctor using a questionnaire. In the first part of the study, participants completed a sociodemographic data questionnaire and the FINDRISK scale. Simultaneously, fasting blood glucose and HbA1c tests were performed on those attending the Family Medicine and Internal Medicine clinics. Statistical analysis of the data was performed using SPSS 25 (Statistical Package for the Social Sciences, version 25).