The Ottoman Empire and the Anatolian tribes in the eighteenth and nineteenth centuries
Onsekizci ve ondokuzuncu yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu ve Anadolu aşiretleri
  1. Tez No: 71504
  2. Yazar: AYSEL DANACI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
KISA ÖZET Onsekizinci ve Ondokuzuncu Yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu ve Anadolu Aşiretleri Aysel Danacı Tezim, onsekizinci ve ondokuzuncu yüzyıllarda Anadolu'daki göçebe aşiretlerin iç yapısı ve Osmanlı împaratorluğu'yla ilişkilerini incelemektedir. Bu dönemde yaşayan göçebe aşiretlerin sosyal yapılan statik değildi, tam aksine sürekli değişim ve bölünmeye açıktı. Onsekizinci ve ondokuzuncu yüzyıllarda Osmanlı İmparatorluğu ile göçebe aşiretlerin ilişkileri pek iyi değildi. Osmanlı yöneticileri göçebe aşiretleri ekonomik veya askeri açıdan devlete pek faydası olmayan sadakatsiz ve asi topluluklar olarak görüyordu. Aşiret mensupları ise, devletin, özellikle zorunlu iskan politikasından, ağır vergilerden ve devlet memurlarının baskılarından şikayetçiydi. Aşiretler hırsızlık, yağma, yerleşik halka saldın ve aşiretler arası savaşlar gibi çeşitli şiddet olaylarına karışıyordu. Devlet bunları önlemek için iskan, nezir, tezkere ve sürgün gibi bazı yöntemler geliştirmişti. Aşiret lideri bir aşiretin en önemli mensubuydu, ondan sonra ise kethüda ve ihtiyarlar gibi diğer aşiret liderleri geliyordu. Aşiret beyi ve kethüdalar aşiret halkı tararından seçiliyordu. Karar devlet tararından onaylanıyor veya onaylanmıyordu. Aşiret halkı tarafından seçilen kişinin aşiret beyliği devlet tararından onaylanırsa, yeni seçilen lidere bir berat gönderiliyordu.Tezim için en önemli kaynak Başbakanlık Arşivi'ndeki Osmanlı İmparatorluğu'na ait belgeler oldu. Hatt-ı Hümayun, Cevdet Dahiliye, Cevdet Maliye ve Cevdet Zaptiye tasniflerinden yaklaşık 300 adet belge çalıştım. Metodolojik açıdan soru-cevap ağırlıklı analitik bir yöntem kullanmaya çalıştım. Bu yüzden, karşılaştırma yapabilmek için onsekizinci ve ondokuzuncu yüzyıl öncesine ait arşiv kaynaklarından da yararlandım. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Ottoman Empire and the Anatolian Tribes in the Eighteenth and Nineteenth Centuries by Aysel Danacı This thesis is about the internal organization of the Anatolian nomadic tribes and their relations with the Ottoman Empire in the eighteenth and nineteenth centuries. In that period, the Anatolian tribes were not frozen or stagnant entities, on the contrary they had a flexible social organization subject to continous changes and segmentations. The relationship between Anatolian nomads and the rulers of the Empire was not a happy one in the eighteenth and nineteenth centuries. The state considered the nomadic tribesmen potentially disloyal and rebellious subjects, never serving the military and economic interests of the Empire. On the other hand, the nomadic tribesmen were not pleased with the rule of the Ottoman Empire, particularly with its policy of forced settlement, heavy taxation and abuses of the state officials. Their tribal aggression ranged from robbery and feuds between tribes to transgressions into cultivated fields. In order to prevent tribal aggression, the rulers of the Empire developed some methods, such as settlement, nezir, contracts and exile. As for tribal organization, the tribal chiefs stood at the top of the tribal hierarchy followed by the heads of the sub-tribes and tribal elders who, in turn relied on individual members. In the nineteenth century, most of the tribal chiefs and heads of the sub-tribes were elected by the tribesmen. The result of the election would be approved or disapproved by the state and a diploma would be sent to the newly elected chief, notifying the imperial approval. iiiMy most important source of historical information in this thesis was the Ottoman documents preserved in the Archives of the Prime Ministry. I studied about three hundred documents in the Hatt-i Hümayun, Cevdet Dahiliye, Cevdet Maliye and Cevdet Zaptiye classifications. As I attempted to follow a question-oriented and analytical methodology, I included historical materials belonging to earlier periods for comparative purposes. IV