Interdependencies and the family in Turkey
Türkiye'de aile ve bağımlılık
- Tez No: 71505
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT FİŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Türkiye'de Bağımlılıklar ve Aile Sabiha Örünğ ÖZET Bu çalışma üç ana amaçtan oluşmaktadır. Birinci amaç olan, sosyal ilişkiler ile ilgili farklı soyut kavramlar ve kişiler arası mesafe, coğrafi yakınlık, görüşmelerin derecesi, duygusal ve ilişkisel bağımlılıklar arasındaki ilişkiler, iki farklı üniversite öğrencilerinin katılımı ile ölçüldü. İkinci amacı olan, alanda çalışan farklı araştırmacıların geliştirdiği ve tanımladığı bu soyut kavramlar arasındaki ilişkiler belirlendi ve üçüncü olarakda bu kavramların geçerlilikleri incelendi. Sonuçların analizi için mevcut teorik yaklaşımlar, özellikle bireycilik-toplulukçuluk ve duygusal bağlılığın sentetik aile/insan gelişim modeli, göz önünde bulundurulmuştur. Yüzyetmişikisi Atatürk Üniversitesinden, 188'i Boğaziçi Üniversitesinden olmak üzere toplam 360 öğrenci bu çalışmaya katılmıştır. Sonuçlara göre, katılımcıların daimi ikametgahlarının gelişmişlik seviyesinin bir tanıdığa olan duygusal bağlılığı belirleyici önemli bir değişken olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca kişiye yalan olan diğer insanlar ile duygusal bağlılığın devam ettiği belirlenmiştir. Sonuçlara göre günlük davranışların ve içinde bulunan ortamla ilgili değişkenlerin duygusal bağlılıkların yapısı ve şeklini belirleyici özellikleri olduğu ortaya çıkmıştır. Yalan bir aile ferdine veya kişiye violan duygusal bağlılık katılımcıların kırsal veya kentsel bir ortamdan gelmesine göre farklılık göstermezken, kırsal keşiden gelen katılımcıların bir tanıdığa verdiği maddi yardım, kentsel bölgelerden gelen katılımcılarınkinden daha fazladır. Bir tanıdığa verilen maddi yardım ve çekirdek aileden beklenen maddi yardım ebeveynlerin eğitim seviyesinden de anlamlı olarak etkilenmektedir. Yakın bir aile ferdine ve kişiye olan duygusal bağlılıkların, ilişkisel bağlılıkların, akrabalar arasındaki kişiler arasındaki mesafelerin birbirleriyle ve diğer soyut kavramlar ile olan korelasyon ve regresyon analizilerinin anlamlı sonuçlan, kullanılmış olan farklı ölçeklerin geçerliliklerini göstermiştir. vii
Özet (Çeviri)
Interdependencies and the Family in Turkey by Sabiha Orünğ ABSTRACT This study had three aims. The first aim was, to measure the relations between different variables by using measures of different constructs of social relations and interpersonal distance, geographic proximity, extent of interaction, emotional and relational interdependence in two samples of university students. The second aim was to examine the relations between the constructs that have been conceptualized and defined by different researchers in the field and their validities were studied in the third part. The results analyzed with reference to current conceptualizations, especially individualism- collectivism and the synthetic family/human development model of emotional relatedness. A total of 360 students were studied, 172 of them were from Atatürk University and 188 from Boğaziçi University. Results revealed that the development level of the respondents' permanent residence was found to be important in determining the emotional distance with respect to an acquaintance. In addition, it was found that emotional interdependence with close others continue. IVThe results showed that everyday behaviors can predict the structure and style of emotional dependencies. No significant effects of respondents' background (rural vs. urban) on emotional interdependence with a close family member and a close person was found, whereas material help given to acquaintances was found to be significantly higher for respondents from a rural background man for respondents from urban background. Education level of the parents found to be an explanatory variable on material help given to acquaintances and material help expected from the nuclear family. The findings of correlation and multiple regression analyses for emotional interdependence with a close family member, a close person, interpersonal distance to relatives and relational interdependence with each other and the rest of the constructs revealed significant results and showed the validity of the instruments that were used.