Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Gazimağusa Bölgesi'ndeki ilkokul öğrencilerinin beslenme durumlarının bazı antropometrik ölçümler üzerine etkisi
  1. Tez No: 715046
  2. Yazar: HALİL KARA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM TUBA GÜNEBAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: European University of Lefke
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Gazimağusa ilçesindeki ilkokul 3.sınıflar ve 4.sınıflarda eğitim görmekte olan öğrencilerin beslenme durumlarının bazı antropometrik ölçümler üzerindeki etkisini saptamak amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya 4.sınıflardan 103 öğrenci ve 3.sınıflardan 97 öğrenci katılmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilerin %51'i kadın, %49'u erkektir. Öğrencilerin %43'ü öğün atlarken, %45,5'i bazen öğün atlamakta ve %11,5'i öğün atlamamaktadır. Öğün atlama nedenlerine bakıldığında en çok göze çarpan etkenler %30 ile canı istemiyor/iştahsız iken, %25,5 ile zaman yetersizliği başlıca öğün atlama nedenleri olarak görülmektedir. Öğrencilerin cinsiyetlerine göre antropometrik ölçümlerine bakıldığında kadınlarda boy uzunluğu ve kulaç uzunluğu ortalamaları, erkeklerde ise BKİ ortalamaları daha yüksek tespit edilmiştir (p0,05). Araştırmaya katılan bütün öğrencilerin vücut ağırlığı ortalaması 35,15 kg, boy uzunluğu ortalamaları 139 cm, üst orta kol çevresi ortalamaları 21,18 cm ve kulaç uzunluğu ortalamaları 137,37 cm olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to determine the effect of the nutritional status of 3rd and 4th graders in a primary school located in Famagusta district of the Turkish Republic of Northern Cyprus, on some anthropometric measurements. 103 students from 4th grade and 97 students from 3rd grade participated in the study. 51% of the students who participated in the study were female and 49% were male. 43% of the students skip meals, 45,5% sometimes skip meals and 11,5% never skip meals. Considering the anthropometric measurements of students based on gender, height and stroke length averages were higher in girls and BMI averages were higher in boys (p 0,05). The average body weight of all the students participating in the study was 35,15 kg, the average height was 139 cm, the average of the upper arm circumference was 21,18 cm, and the average of stroke length was 137,37 cm.