Geriatrik yaş grubundaki hematolojik malignitesi olan hastalarımızın EORTC C30 ve G8 skalaları ile durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of patients with hematological malignancies in the geriatric age group with EORTC C30 and G8 scales
- Tez No: 715049
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ YAVAŞOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Geriatri, Hematoloji, Geriatrics, Hematology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
AMAÇ: Kanser insidansı yaşla beraber artmaktadır. Yaşlı ve hematolojik malignitesi olan hastalarda yaşam kalitelerinin belirlenmesi amacıyla farklı çalışmalar yapılmıştır; ancak özel olarak semptom değerlendirmesi ve yaşam kalitesi değerlendirmesi amacıyla geliştirilmiş araç bulunmamaktadır. Biz bu çalışmamızda 65 yaş üstü hematolojik malignitesi bulunan hastalarda yaşam kalitelerini ve geriatrik sağlık durumlarını değerlendirmeyi ve etkileyen faktörleri araştırmayı amaçladık. HASTALAR ve YÖNTEM: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hastanesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Hematoloji Bilim Dalı polikliniğine başvuran ve hematolojik malignitesi nedeniyle takip edilen 65 yaş ve üstü 120 hasta çalışmaya alındı. Eksik veya yanlış verileri olan 15 hastanın testleri çalışmadan çıkarıldı. İstatiksel analizler 105 hasta ile yapıldı. Hastaların demografik özellikleri yüzde ve frekanslar olarak sunuldu. Kategorik verileri karşılaştırmak için Kruskal-Wallis ve sürekli verileri karşılaştırmak için eşlendirilmemiş t-test kullanıldı. Korelasyon analizi için Pearson korelasyon testinden yararlanıldı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The incidence of cancer increases with age and it is more common in elderly patients. Different studies have been conducted to determine the quality of life in elderly patients with hematological malignancies; however, there are no tools developed specifically for symptom assessment and quality of life assessment. In this study, we aimed to evaluate the quality of life and geriatric health status of patients over 65 years of age with hematological malignancies and to investigate the factors affecting them. PATIENTS AND METHODS: One hundred twenty patients over 65 years of age who applied to Afyonkarahisar Health Sciences University Hospital and were followed up for hematological malignancy were included in the study. Tests of 15 patients with missing or incorrect data were excluded from the study. Statistical analyzes were performed with 105 patients. Demographic characteristics of the patients were presented as percentages and frequencies. Kruskal-Wallis was used to compare categorical data and unpaired t-test was used to compare continuous data. Pearson correlation test was used for correlation analysis.