Neuropsychological correlates of Multiple Sclerosis
Multipl Skleroz'un nöropsikolojik bağlaşıkları
- Tez No: 71506
- Danışmanlar: PROF. DR. BRENDA D. TOWNES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Neuropsychological Correlates of Multiple Sclerosis By Göklem Tekdemir Multipl Skleroz (MS), merkezi sinir sisteminin en yaygın demiyelizan hastalığıdır. MS hastalarında görülen kognitif tutulumun derecesini ve yapısını araştırmak için, yaşlan 19 ve 55 arasında değişen 47 MS hastasına (17 Relapsing Remitan, 15 Sekonder Progresif, 15 Primer Progresif) kapsamlı bir nöropsikolojik test bataryası uygulanmıştır. Test bataryası, zeka, dil becerileri, bellek, dikkat, bilgi işlem hızı, spasyal algı, sözel olmayan akıl yürütme ve motor beceriler gibi kognitif fonksiyonları ölçen testlerden oluşturulmuştur. Depresyon ve kaygı envanterleri uygulanmıştır. Sonuçlar, primer progresif hasta grubunda, motor hızda yavaşlamanın daha belirgin olduğunu göstermiştir. Sonuçlar ayrıca bu grubun diğer gruplara göre daha fazla düzeyde anksiyete bildirdiğini göstermiştir. Bellek fonksiyonlarıyla ilgili olarak; sonuçlar, dikkat ve bilgi işlem hızı işlevlerinin, sözel materyalin öğrenilmesi ve hatırlanması süreçlerinde etkin bir rol oynadığım göstermiştir. Değerlendirdiğimiz klinik değişkenler arasında sadece hastalığın başlangıç yaşı ile kognitif yetenekler arasında anlamlı bir ilişki olduğu gözlenmiştir. Bulgular, uygulanan diğer testlerin, MS'nin kognitif fonksiyonlar üzerindeki etkisini ortaya çıkarmada etkisiz kaldığını göstermiştir. Gelecekteki araştırmalarda, Türkiye'de standardizasyonu yapılmış farklı testlerin kullanılmasının ve MS 'in kognitif işlevler üzerindeki etkilerinin belirgin alanlarda bozukluk gösteren hastalardan oluşturulmuş alt hasta gruplarında incelemenin daha verimli olacağım sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Neuropsychological Correlates of Multiple Sclerosis by Göklem Tekdemir Multiple Sclerosis (MS) is the most common demyelinating disorder of the central nervous system. To examine the degree and nature of cognitive impairment in MS, a comprehensive neuropsychological battery was administered to 47 MS patients (17 with Relapsing Remitting, 15 with Secondary Progressive, 15 with Primary Progressive forms of the disease) with an age range of 19 and 55. The neuropsychological test battery assessed the neurocognitive functions in the following domains: Intelligence, language, memory, attention, information processing, spatial perception, nonverbal reasoning and motor functioning. Measures of depression and anxiety were obtained. Results indicated that motor slowing was more pronounced in the MS patients with the Primary Progressive form of the disease. As for the emotional status, the Primary Progressive MS group reported a higher level of anxiety compared to other groups. Results also revealed that attention and speed of information processing might be involved in the acquisition and retrieval of the verbal material. Age of onset was the only clinical variable that was associated with overall neurocognitive performance. Findings showed that the other tests assessing the rest of the neurocognitive abilities were not sensitive to the impact of different types of MS on neurocognitive functioning. Results indicated that using different tests which has been standardized in Turkey and investigating the impact of multiple sclerosis in subgroups of patients with specific deficits could be a more efficient approach. xv