Meme kanserli hastalarda prognostik biyobelirteçler: İmmünskor, CD68 düzeyi ve PD-L1 ekspresyonu
Prognostic biomarkers in patients with breast cancer: Immunscore, CD68 level and PD-L1 expression
  1. Tez No: 715080
  2. Yazar: MESUT BAYER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYHAN UĞURLUOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Meme kanseri 2020 yılı verilerine göre her iki cins arasında dünyada birinci, Türkiye'de ise akciğer kanserinden sonra ikinci sırada kadınlarda ilk sırada yer almaktadır. İntratümöral sitotoksik T lenfositlerinin güçlü prognostik değere sahip olduğunun keşfi, immünskor(İS) teriminin oluşmasını sağlamıştır. Bu çalışmada prognostik değeri olan İS, cd68+ makrofajlar ve Programlanmış Hücre Ölüm Ligandı 1(PD-L1) düzeylerinin, özellikle birbiriyle olan ilişkisi araştırılacaktır. Aynı zamanda hastaya ait diğer verilerle korelasyonu değerlendirmeye alınacaktır. Çalışmamızda 2009-2020 yılları arasında elde edilen 302 meme karsinomu mastektomi materyali incelenmiştir. Olgularda histolojik tip, tanı anındaki yaşı, tümör yerleşimi, tümör boyutu, lenf nodlarının durumu, histolojik derecesi, moleküler alt tip bilgileri, tümörün evresi ile ER, PR, Ki67 ve HER2 ekspresyon durumları değerlendirilmiştir. Grade evrelemesi 3 olan olguların, CD3+ ve CD8+ T hücreleri ile CD68+ makrofajların düzeyi, grade evrelemesi 1 ve 2 olan olgulara kıyasla anlamlı şekilde fazlaydı. HER2 pozitif olgularda CD3+ ve CD8+ T hücrelerinin yüksek olmasının düzeyi negatif olgulara kıyasla anlamlı şekilde fazlaydı. PD – L1 pozitif olgularda CD3+ ve CD8+ T hücrelerinin ve CD68+ makrofajların yüksek olmasının düzeyi negatif olgulara kıyasla anlamlı şekilde fazlaydı. Ki – 67 skoru 15 ve 15'den büyük olgularda CD3+ T hücrelerinin ve CD68+ makrofajların yüksek olmasının düzeyi 15'den küçük olgulara kıyasla anlamlı şekilde fazlaydı. İmmünskor değeri ile hasta yaşı, lenf nodu sayısı ve tümör boyutu arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır Özellikle immünskor değerinin yüksek tümör derecesi, HER2 pozitifliği, yüksek proliferasyon düzeyleri ve PD-L1 ekspresyonu gibi kötü prognozla ilişkili durumlarla anlamlı birlikteliği evre skorlamasında kullanılabilecek ve yol gösterebilecek bir parametre olabileceğini düşündürmüştür Benzer şekilde tedavi protokollerinin yüksek maliyetini ve yan etki düzeylerini göz önünde bulundurursak tedavi uygulanacak hasta seçiminde de kullanılabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
According to 2020 data, breast cancer ranks first in the world among both sexes, second in Turkey after lung cancer, and first in women. The discovery that intratumoral cytotoxic T lymphocytes have strong prognostic value led to the coining of the term immunoscore (IS). In this study, the relationship between IC, cd68+ macrophages and Programmed Cell Death Ligand 1 (PD-L1) levels, which have prognostic value, will be investigated. At the same time, the correlation with other data of the patient will be evaluated. In our study, 302 breast carcinoma mastectomy materials obtained between 2009 and 2020 were examined. Histological type, age at diagnosis, tumor location, tumor size, lymph node status, histological grade, molecular subtype information, tumor stage and ER, PR, Ki67 and HER2 expression status were evaluated. Cases with grade staging 3 had significantly higher levels of CD3+ and CD8+ T cells and CD68+ macrophages compared to cases with grade staging 1 and 2. The level of high CD3+ and CD8+ T cells in HER2 positive cases was significantly higher than in negative cases. The level of CD3+ and CD8+ T cells and CD68+ macrophages was significantly higher in PD – L1 positive cases compared to negative cases. The level of elevated CD3+ T cells and CD68+ macrophages was significantly higher in subjects with Ki-67 scores 15 and greater than 15 compared to subjects less than 15. No significant correlation was found between the immunoscore value and patient age, number of lymph nodes and tumor size. The significant association of the immunoscore value with conditions associated with poor prognosis, such as high tumor grade, HER2 positivity, high proliferation levels and PD-L1 expression, suggested that it may be a parameter that can be used and guided in stage scoring. Similarly, considering the high cost of treatment protocols and the level of side effects, it was thought that it could be used in the selection of patients to be treated.