Adölesanların yeme tutumları ve beslenme alışkanlıklarının kronotipe göre değerlendirilmesi
Evaluation of eating attitudes and nutritional habits of adolescents according to chronotype
- Tez No: 715081
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA YARDIMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
Bu çalışma; 10-14 yaş adölesanların yeme tutumları ve beslenme alışkanlıklarını değerlendirmek amacı ile yapılmıştır. Araştırma Ankara Şehir Hastanesi'ne başvuran 10-14 yaş arasında olan 314 adölesan ile yürütülmüştür. Araştırma verileri anket formu ile yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak toplanmış, antropometrik ölçümleri araştırmacı tarafından alınmış ve biyokimyasal parametreleri hasta dosyalarından izinleri doğrultusunda elde edilmiştir. Anket formunda sosyodemografik bilgiler, beslenme alışkanlıkları, Çocuklar için Üç Faktörlü Yeme Anketi (Child Three-Factor Eating Questionnaire; CTFEQ), Çocukluk Dönemi Kronotip Anketi, besin tüketim sıklığı anketi, 24 saatlik geriye dönük hatırlatma yöntemi ile besin tüketim kaydı yer almaktadır. Adölesanların ortanca yaşı 11 yıl (10,0-14,0), online eğitime katıldıkları ortanca gün sayısı 5 gün/hafta'dır (0-5 gün/hafta) ve %55,7'si 2826-4325 TL hane gelirine sahiptir. Adölesanlar Çocukluk Dönemi Kronotip Anketi'ne göre sabahçıl, ara ve akşamcıl olarak sınıflandırılmıştır. Adölesanların %51,9'u ara tiptir ve kronotipler arasında antropometrik ölçümler açısından anlamlı farklılık yoktur (p>0,05). Akşamcıl tiplerin iki ana öğün tüketme oranı (%60,8) diğer kronotiplere göre anlamlı düzeyde yüksektir ve sabahçıl tiplerin sabah öğün saati (10:00 (07:30-13:30) diğer tiplere göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde erken saatlerdir (p0,05). Bazı besin alımları incelendiğinde; akşamcıl tiplerin ara tiplere göre günlük şekerli içecek (kkal/gün) alımlarının daha yüksek; sabahçıl tiplerin ise cips tüketimlerinin (kkal/gün) daha yüksek olduğu saptanmıştır (p0,05). Bunun yanı sıra adölesanlar yeme tutumu toplam puanı ortanca değerine göre CTFEQ
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the eating attitudes and eating habits of 10-14 year old adolescents. The study was carried out with 314 adolescents between the ages of 10-14 who applied to Ankara City Hospital. Research data were collected using a questionnaire form and face-to-face interview technique, anthropometric measurements were taken by the researcher, and biochemical parameters were obtained from patient files in line with their permission. The questionnaire form includes sociodemographic information, nutritional habits, Child Three-Factor Eating Questionnaire (CTFEQ), Childhood Chronotype Questionnaire, food consumption frequency questionnaire, 24-hour retrospective reminder method, and food consumption record. The median age of adolescents is 11 years (10,0-14,0), the median number of days they attend online education is 5 days/week (0-5 days/week), and 55,7% of them have a household income of 2826-4325 TL. Adolescents were classified as morningness, intermediate and eveningness, according to the Childhood Chronotype Questionnaire. 51,9% of adolescents are intermediate type and there is no significant difference between chronotypes in terms of anthropometric measurements (p>0,05). The rate of consumption of two main meals in the evening types (60,8%) is significantly higher than the other chronotypes, and the morning meal time (10:00 (07:30-13:30) in the morningness types is statistically significantly earlier than the other types (p0,05). When some food intakes are examined; eveningness types have higher daily intake of sugary drinks (kcal/day) compared to intermediate types; it was determined that the chips consumption (kcal/day) of the morningness types was higher (p0.05). Also CTFEQ