Enürezisi olan okul yaş dönemindeki (6-12 yaş) çocukların endişe kaynaklarının yaşam kalitelerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of resources of concerns on the quality of life of school-age (6-12 years old) children WITH enuresis
- Tez No: 715085
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESRİN ŞEN CELASİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Bu araştırmada, enürezisi olan okul yaş dönemindeki çocukların endişe kaynaklarının yaşam kalitelerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, analitik-kesitsel tipte bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Nefroloji Bilim Dalında enürezis şikâyetiyle izlenen okul yaş dönemindeki (6-12 yaş) 130 çocuk oluşturdu. Araştırmanın verileri, Çocuk Tanıtım Formu, Enürezisi Olan Okul Yaş Dönemindeki Çocukların Endişe Kaynakları Ölçeği ve çocukların yaşlarına uygun olarak Genel Çocuk Yaşam Kalitesi Ölçeği (KINDL) ile toplandı. Verilerin analizinde; tanımlayıcı istatistikler, Mann Whitney U, Posthoc, Tukeys's HSD, Paired Samples, Student t ve One Way Anova testleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to examine the effects of anxiety sources on the quality of life of school-age children with enuresis. Materials and Methods: The research is an analytical-cross-sectional type of study. The sample of the study consisted of 130 school-age children (6-12 years old) who were followed up with the complaint of enuresis in Manisa Celal Bayar University Hafsa Sultan Hospital, Department of Pediatric Nephrology. The data of the study were collected with the Child Identification Form, the School Age Children with Enuresis Sources of Worry Scale, and the General Child Quality of Life Scale (KINDL) appropriate to the age of the children. In the analysis of data; descriptive statistics, Mann Whitney U, Posthoc, Tukeys' HSD, Paired Samples, Student t and One Way Anova tests were used.