Prematür ve matür bebeklerdeki çekirdekli kırmızı kan hücra sayısı, lökosit sayısı, lökosit alt grupları ve volümü ile solunum mortalitesi ve morbiditesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between red blood cell number,leucocyte count, leucocyte number and volume and respiratory mortality and motbidity in premature and mature babi̇es
- Tez No: 715086
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KONAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Bu çalışmada, prematür ve matür bebeklerdeki çekirdekli kırmızı kan hücresi sayısı, lökosit sayısı, lökosit alt grupları sayısı ve volümü ile solunum morbiditesi ve mortalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçladık. Gereç ve Yöntemler: Bu çalışmaya Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Kliniği, Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'ne 01.11.2019 ile 31.10.2020 tarihleri arasında yatarak takip ve tedavi edilen 132 bebek alındı. Bebeklerin cinsiyeti, gebelik yaşı, doğum ağırlığı, apgar skoru, doğum şekli, tanısı, anne yaşı, solunum sayısı, hastanede kalış süresi, entübe gün süresi, CPAP gün süresi, oksijen gün süresi, sürfaktan kullanımı, antenatal steroid kullanımı, bebeğin klinik durumu (sepsis, ölüm vb.), postnatal 0. saatte ve 24. saatte tam kan sayımı ölçümü hastanemiz elektronik sağlık kayıt sistemi, YYBÜ hekim ve hemşire klinik kayıt dosyaları, doğumhane yenidoğan yakın izlem bebek kayıt formlarından alındı. BPD tanısı ve sınıflandırılması Türk Neonatoloji Derneği tarafından 2018 yılında yayınlanan BPD rehberi tanı kriterleri esas alınarak konulmuştur. RDS ve TTN tanısı klinik, radyolojik ve kan gazı bulgularına göre konuldu. İstatistiksel testlerde 0.05'in altındaki p değerleri istatiksel olarak anlamlı kabul edildi. Bulgular: Hastaların tanı grupları incelendiğinde 40'ı bronkopulmoner displazi , 52'si yenidoğanın geçici takipnesi, 40'ı respiratuvar distress sendromu olarak bulundu. Hastaların 15'i ex olurken 117'si taburcu edildi. Tanı gruplarına göre hastaların doğum haftaları, 1. Ve 5.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to examine the relationship between nucleated red blood cell count, leukocyte count, number and volume of leukocyte subgroups and respiratory morbidity and mortality in premature and mature infants. Material and methods: In this study, 132 infants who were followed up and treated in Selcuk University Faculty of Medicine, Department of Pediatrics, Neonatal Intensive Care Unit between 01.11.2019 and 31.10.2020 were included. Gender of babies, gestational age, birth weight, Apgar score, mode of delivery, diagnosis, maternal age, respiratory rate, length of hospital stay, intubated day time, CPAP day time, oxygen day time, surfactant use, antenatal steroid use, clinical condition of the baby ( sepsis, death, etc.), complete blood count at postnatal 0 hour and 24 hour were obtained from our hospital electronic health record system, NICU physician and nurse clinical record files, delivery room newborn close follow-up baby registration forms. The diagnosis and classification of BPD was made based on the diagnostic criteria of the BPD guideline published by the Turkish Neonatology Association in 2018. The diagnosis of RDS and TTN was made according to clinical, radiological and blood gas findings. P values below 0.05 were considered statistically significant in statistical tests. Results: When the diagnosis groups of the patients were examined, 40 were found to have bronchopulmonary dysplasia, 52 had transient tachypnea of the newborn and 40 had respiratory distress syndrome. While 15 of the patients died, 117 were discharged.