Derin boyun enfeksiyonlarında tanı ve tedavi yaklaşımları
Diagnosis and treatment approaches in deep neck infections
  1. Tez No: 715093
  2. Yazar: KEMAL KORAY BAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÜNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Derin boyun enfeksiyonları ciddi komplikasyonları vemortalitesi bulunan, toplumda sık görülen hastalıkların neticesinde oluşabilen, cerrahi ve medikal tedavi seçeneklerinin bulunduğu bir hastalık grubudur . Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Kliniği'nde 01.07.2016 ile 01.07.2017 tarihleri arasında derin boyun enfeksiyonu nedeniyle yatırılarak tedavi edilen 74 hastaprospektifolarak incelendi.Çalışmada 37 kadın, 37 erkek hasta vardı. Hastaların yaşları 1 ile 69 arasında değişmekte olup yaş ortalaması 31' dir. Hastaların yaşları, cinsiyetleri, şikayetleri, fizik muayene bulguları, hastaneye şikayetlerinin kaçıncı gününde başvurdukları, başvuru öncesi antibiyotik kullanım öyküsü, ek hastalıkları, radyolojik tetkikleri ve tetkiklerin analizleri, tedavi yöntemi şekli, tedavide seçilen antibiyotik ajanlar, bakteriyel kültür sonuçları,yatış süresi, komplikasyonlar,mortalite oranları sistematik şekilde kaydedildi.Çalışmada, rutinde üretmenin zor olduğu anaerobik bakteriyel etkenler özel taşıma koşulları ve besiyerleri gözetilerek üretildi. Elde edilen veriler değerlendirildiğinde; hastaların birlikte ek hastalıklarının olmasının hastaların tedavi şekli ile arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptandı (p =0,017). Bu grup hastalarda cerrahi tedavi oranının arttığı gözlendi. Antibiyotik kullanım öyküsü olan hastalarda yatışsüresi bakımından pediatrik gruptaki hastaların erişkinlere göre istatistiksel olarak daha uzun süre kaldığı saptandı (p=0,036). Cerrahi uygulanan erişkin hastalarda abse uzun aksının mm cinsinden değerinin izole medikal tedavi alan hastalara göre daha uzun olduğu görülmüştür (p =0,008). Anahtar Sözcükler :Derin boyun enfeksiyonları, Cerrahi,Anaerob bakteri, Antibiyotik,Mortalite
Özet (Çeviri)
Deepneckinfectionsare a group of diseaseswithseriouscomplicationsandmortality, which can occur as a result of commondiseases in thecommunityandwhichhavesurgicalandmedicaltreatmentoptions. A total of 74 patientswhowerehospitalized in theDepartment of Otorhinolaryngology, Faculty of Medicine in Mersin University, between 01.07.2016 and 01.07.2017 fordeepneckinfectionwereevaluatedprospectively. Thestudyincluded 37 femaleand 37 malepatients. Theages of thepatientsrangedfrom 1 to 69 andthemeanagewas 31 years. Patientsages, genders, complaints, physicalexaminationfindings, hospitalizationcomplaints, history of antibioticusebeforetheapplication, additionaldiseases, radiologicaltestsandanalysis of examinations, type of treatmentmethod, antibioticagentsselected in treatment, bacterialcultureresults, duration of hospitalization, complications, mortalityratesweresystematicallyrecorded. Inthestudy, anaerobicbacterialfactors, whicharedifficulttoproduce in routine, wereproducedbyconsideringspecial transport conditionsandmedia. Whenthe data obtainedareevaluated; Therewas a statisticallysignificantrelationshipbetweenthepatientswithadditionaldiseasesandthetreatmentmodalities of thepatients (p = 0.017). Surgicaltreatment rate wasincreased in thisgroup of patients. Inpatientswith a history of antibioticuse, it wasfoundthatthepatients in thepediatricgroupstayedlonger in terms of length of staycomparedtoadults (p = 0.036). Inadultpatientswhounderwentsurgery, theabsorptivelongaxiswasfoundto be longer in mm than in patientsreceivingisolatedmedicaltreatment (p = 0.008). KeyWords:Deepneckinfections, Surgery, Anaerobicbacteria, Antibiotics, Mortality