Sıçanlarda travmaya bağlı iç kulak hasarının önlenmesinde lokal insülin like growth faktör-ı uygulamasının işitsel ve histopatolojik etkileri
The effect of local application of insulin-like growth factor for prevention of inner-ear damage caused by electrode trauma
  1. Tez No: 715094
  2. Yazar: HARUN GÜR
  3. Danışmanlar: UZMAN LEVENT OLGUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç:Koklear implant cerrahisi sırasında elektrot yerleştirilmesi koklear hücrelerde hasara ve apoptoza neden olur. Lokal olarak uygulanan insülin benzeri büyüme faktörünün koklear implant modelinde rezidüel işitme üzerine etkisini araştırmak. Yöntem:Sham grubunda yuvarlak pencere aracılığıyla intrakoklear dummy elektrot yerleştirildi. Kontrol grubunda elektrot yerleştirilmesi sonrası salin emdirilmiş porcine skin jelatinleri yuvarlak pencere üzerine yerleştirildi. Çalışma grubunda insülin benzeri büyüme faktörü emdirilmiş jelatinler yuvarlak pencere üzerine yerleştirildi. İşitsel beyin sapı ile işitme eşikleri ölçüldü ve histopatolojik değerlendirme yapıldı. Bulgular:Çalışma grubunda, elektrot yerleştirilmesinden 14 gün sonra, 2-4kHz de işitme eşikleri bir ratta kötüleşti, bir ratta iyileşme gösterdi kalanlarda ise stabil kaldı.6 kHz de işitme eşikleri dört ratta iyileşti, kalanlarda ise stabil kaldı.8 kHz de işitme eşikleri dört ratta iyileşti, bir ratta kötüleşti ve iki ratta ise stabil kaldı. Diğer gruplarda ratların yarısında işitme kaybı kötüleşti yarında ise stabil kaldı. 6kHz de ortalama postoperatif işitme eşikleri çalışma grubunda diğer grupların aksine işlemden hemen sonra anlamlı derecede düşüktü. Çalışma grubu diğer gruplarla kıyaslandığında daha iyi histopatolojik sonuçlara sahipti. Sonuç:Lokal insülin benzeri büyüme faktörü -1 uygulaması koklear implantasyon sonrası rezidüel işitmeyi koruyabilir.
Özet (Çeviri)
Background:Electrode insertion during cochlear implantation causes cochlear damage and apoptosis. Insulin-like growth factor applied locally was investigated in 21 rats. Methods:In the sham group, an intracochlear dummy electrode was inserted through the round window. In the control group, after the same insertion procedure, saline-soaked porcine skin gelatine was placed on the round window. In the study group, insulin-like growth factor 1 soaked gelatine was placed on the round window. Auditory brainstem response thresholds were measured and histopathological examination was performed. Results:In the study group, at 2–4 kHz, one rat had deterioration, one showed improvement and the rest had stable thresholds 14 days after intervention. At 6 kHz, four rats showed improvement and the rest remained stable. At 8 kHz, four showed improvement, one had deterioration and two remained stable. In the other groups, hearing loss deteriorated in about half of the rats and remained stable in the rest. The mean post-operative 6 kHz threshold was significantly lower than that immediately after the intervention in the study group, contrary to the other groups. The study group had significantly better mean histopathological grading than the other groups. Conclusion:Local insulin-like growth factor 1 application may protect hearing after cochlear implantation.