Evaluation of static and dynamic balance among subjects having crossfit training regularly
Düzenli olarak crossfit antrenmanı yapan bireylerde statik ve dinamik denge değerlendirilmesi
- Tez No: 715113
- Danışmanlar: PROF. DR. FERYAL SUBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı; düzenli olarak yapılan CrossFit antrenmanlarının yetişkinlerin statik ve dinamik dengeleri üzerine olan etkilerini incelemektir. Çalışmaya amatör olarak en az 6 aydır Crossfit antrenmanı yapan 20 (10K, 10E ; 25-40 yaş) gönüllü sporcu ve en az 6 aydır her hangi bir spor dalı ile uğraşmamış 20 (10K, 10E ; 25-40 yaş) gönüllü sedanter birey dahil edildi. Her iki gruptaki bireylerin de statik denge değerleri Denge Hata Puanlama Sistemi (DHPS) ile , dinamik denge değerleri ise Y Denge Testi (YDT) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the effects of CrossFit training on the static and dynamic balance among subjects. The study included twenty volunteer amateur athletes (10M, 10K; 25-40 years old) who have been doing CrossFit training for at least 6 months and twenty volunteer sedentary individuals (10M, 10K; 25-40 years old) who did not do sports for at least 6 months. Both groups, static balance values of individuals were evaluated by Balance Error Scoring System (BESS), and dynamic balance were evaluated by Y Balance Test (YBT).