Egzersiz liderlerinin özliderlik algıları ile egzersiz katılımcılarının temel psikolojik ihtiyaçları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between self-leadership perceptions of exerciseleaders and basic psychological needs of exercise participants
  1. Tez No: 715112
  2. Yazar: ŞEREF GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Egzersiz ve Spor Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş-Amaç: Çalışmanın amacı egzersiz liderlerinin özliderlik algıları ile egzersiz katılımcılarının temel psikolojik ihtiyaçları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmanın ikincil amacı ise egzersiz liderlerinin ve egzersiz katılımcılarının demografik özelliklerine göre algılarında farklılık olup olmadığını saptamaktır. Gereç-Yöntem: Çalışma 18-65 yaş arasında 225 egzersiz lideri, 450 egzersiz katılımcısı olmak üzere toplam 675 katılımcıdan oluşmaktadır. Katılımcılara ''Kişisel Bilgi Formu'' ile birlikte ''Özliderlik Ölçeği'' ve ''Temel Psikolojik İhtiyaçlar Ölçeği'' uygulanmıştır. Elde edilen verilerin dağılımın normal dağılım olması sonucu hipotez testleri istatistiksel olarak %95 güven düzeyinde test edilmiş olup ölçeklerden elde edilen puanların 2'li gruplara göre farklarının incelenmesi için bağımsız örneklem t-testi, 2'den fazla gruplar arasındaki farkların belirlenmesi için tek yönlü anova analizi, değişkenler arasındaki ilişkinin incelenmesi için korelasyon analizi, değişkenlerin birbirlerine etkilerinin incelenmesi için de regresyon analizi yapılmıştır. Bulgular: Özliderlik ile egzersizde temel psikolojik ihtiyaç arasında (r= 0,705) pozitif yönlü yüksek seviyede bir ilişki olduğu saptanmıştır. Özliderlik algılarının egzersiz katılımcısının egzersizde temel psikolojik ihtiyaç düzeyleri üzerindeki etkisi anlamlı olduğu görülmüştür. Özliderlik alt boyutlarının egzersiz katılımcılarının temel psikolojik ihtiyaçları algılarında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmuştur. Sonuç: Bulgular egzersiz liderlerinin özliderlik algılarının egzersiz katılımcılarının temel psikolojik ihtiyaçları üzerinde etkisinin olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction-Purpose: The aim of the study is to examine the relationship between exercise leaders' self-leadership perceptions and exercise participants' basic psychological needs. The secondary aim of the study is to determine whether there is a difference in the perceptions of exercise leaders and exercise participants according to their demographic characteristics. Material-Methods: The study consisted of 675 participatans, 225 exercise leaders and 450 exercise participatans, between the ages of 18-65.“Self-Leadership Scale”and“Basic Psychological Needs Scale”were applied to the participants together with the“Personal Information Form”. As a result of the normal distribution of the data obtained, the hypothesis tests were statistically tested at the 95% confidence level, and independent sample t-test to examine the differences between the scores obtained from the scales compared to the groups of 2, and one-way anova analysis to determine the differences between more than 2 groups. Correlation analysis was performed to examine the relationship between variables, and regression analysis was performed to examine the effects of variables on each other. Results: It was determined that there was a high level of positive correlation between self-leadership and basic psychological need in exercise (r= 0.705). It was seen that the effect of self-leadership perceptions on the exercise participant's basic psychological needs levels in exercise was significant. A statistically significant relationship was found between the self-leadership sub-dimensions and the exercise participants' perceptions of basic psychological needs. Conclusion: The findings showed that the self-leadership perceptions of the exercise leaders had an effect on the basic psychological needs of the exercise participants.