Denizli, Çivril yöresinde obezite ile IL-6 ve CXCL5 gen polimorfizmi ilişkisi
Association of IL-6 and CXCL5 polymorphisms with obesity in Çivril, Denizli
- Tez No: 715151
- Danışmanlar: PROF. DR. AYFER ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyofizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Çalışmamızda, vücut kütle indeksi göz önüne alınarak, IL-6 genindeki rs1800795 (-174, G>C) odağı ve CXCL5 genindeki rs352046 (-156, G>C) odağının obezite gelişimindeki olası etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışma grubumuz Kerolight Sağlıklı Beslenme ve Diyet Danışmanlık Merkezi' ne başvuran obezite tanısı almış 60 hasta ve 59 sağlıklı kontrol grubu oluşturulmuştur. Her bireyden bilgilendirilmiş onay formu ve 5 ml kan örneği alınmış, klasik fenol-kloroform yöntemi ile genomik DNA izolasyonları yapılmıştır. IL-6 genindeki rs1800795 (-174, G>C) odağı ve CXCL5 genindeki rs352046 (-156, G>C) odağını içeren gen bölgesinin özgün primerler kullanılarak PCR yöntemiyle çoğaltımı yapıldıktan sonra uygun restriksiyon enzimleri ile kesim işlemi yapılmıştır. PCR-RFLP yöntemi uygulanan DNA örnekleri elektroforez yöntemi kullanılarak bu bölgelerdeki polimorfizmlerin varlığı belirlenmiştir. Son aşamada genotip ve alleler için frekanslar ve OR (odds Ratio) hesaplanarak Arlequin (ver 3.1) programı ile elde edilen sonuçların istatistiksel analizleri yapılmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan bireylerde obezite dışında eşlik eden klinik bir hastalık bulunmamaktadır. Obez ve kontrol grupları yaş, cinsiyet ve beden kütle indeksine göre gruplandırılmışlardır. Çalışmamızda IL-6 genindeki (rs1800795) polimorfizmi ve obezite üzerindeki olası etkilerine dair anlamlı bir fark gözlenmiştir. Obez hastalar ile kontroller arasındaki genotip ve allel dağılımı incelendiğinde rs1800795 GG genotipi ve G alleli obezite için riskli, GC genotipi ve C allelinin ise koruyucu etkisi olduğu söylenebilmektedir. Obez kadınlar ile kontrol kadınlar ve obez gençler ile kontrol gençler karşılaştırıldığında da genotip ve allel dağılımları için benzer sonuç bulunmuştur. Çalışmamızda, CXCL5, rs352046 odağında, obezite üzerinde olası etkilerine dair anlamlı bir fark gözlenmemiştir. Sonuç: IL-6 rs1900795 polimorfik odağının obezite için değerli bir belirteç olabileceğini düşünmekteyiz. Hem IL-6 hem de CXCL5' in obezitedeki rolleri düşünüldüğünde, farklı popülasyonlarda farklı polimorfik odakların çalışılmasının hastalık gelişimini ve yatkınlığını anlamamız için önemli olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to investigate the possible effects of the IL-6, rs1800795 (-174, G>C) region and the CXCL5, rs352046 (-156, G> C) region polymorphisms on the development of obesity in Çivril, Denizli region. Method: 60 patients diagnosed with obesity and 59 healthy control who applied to Kerolight Healthy Nutrition and Diet Counseling Center were formed. Informed consent form and 5 ml blood sample were taken from each individual, and genomic DNA isolations were made with the classic phenol-chloroform method. The presence of polymorphisms on rs1800795 (-174, G>C) and rs352046 (-156, G>C) was determined by using and PCR- RFLP method. At the last stage, the Odd's Ratio (OR) and the frequencies of the genotype and alleles were calculated and statistical analyzes obtained with the Arlequin (ver 3.1) program. Results: The individuals did not have any concomitant clinical disease other than obesity. Obese and control groups were grouped according to age, gender and body mass index. When the genotype and allele distribution between patients and controls were examined, it can be said that rs1800795, GG genotype and G allele are risk for obesity, while GC genotype and C allele have a protective effect. When genotype (p=0.0054) and allele (p=0.0093) frequencies were evaluated between obese women and control women, a statistically significant difference was found. A significant difference was also found between obese youth and control youth (p=0.0056). Although a significant difference was observed regarding IL-6 gene polymorphism and its possible effects on obesity, no significant difference was observed in CXCL5. Conclusion: We think that the IL-6 rs1900795 polymorphic locus may be a valuable marker for obesity. Considering the roles of both IL-6 and CXCL5 in obesity, we think that studying different polymorphic loci in different populations is important for our understanding of disease development and susceptibility.