Radyasyonlu alanlarda görevli sağlık çalışanlarının termal konfor şartlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the thermal comfort conditions of healthcare workers in radiational areas
- Tez No: 715152
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA FANDAKLI, DOÇ. DR. EMEL HACIİSLAMOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışma hastane binasında radyasyon yayan cihazların bulunduğu radyasyon onkolojisi, nükleer tıp ve radyoloji kliniklerinde çalışan sağlık görevlilerinin termal konfor şartlarının iş sağlığı ve güvenliği yönünden değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda Trabzon ilinde bulunan üç hastanenin kliniklerinde sıcak ve soğuk iklimlendirme dönemlerinde objektif ve subjektif ölçümler yapıldı. Termal konfor parametreleri olan iç ortam sıcaklık, bağıl nem, ortalama radyan sıcaklık, hava akış hızını belirlemek için akredite kuruluş tarafından termal konfor cihazı ile ölçüm yapıldı. Termal konfor şartlarını değerlendirmesinde Fanger'in geliştirdiği 7 noktalı termal duyum skalası, PMV ve PPD indeks metodunu kullandık. ASHRAE 55-2010 ve TS EN İSO 7730-2005 bölgesel termal konfor kriterlerine göre analitik değerlendirme ve yorumu yapıldı. Sağlık görevlilerine (doktor, hemşire, sağlık fizikçisi, teknisyen) demografik, mesai, termal duyum ölçek sorularından oluşan termal konfor anketi uygulanmıştır. Saha çalışmamızda objektif ve subjektif ölçümler eş zamanlı olarak yapıldı. Fiziksel ölçümler ve subjektif verilerin ortalama değerleri literatür ile karşılaştırılmıştır. Analizler SPSS istatistik 26 versiyonu ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma sağlık görevlilerinin algıladıkları termal konfor (AMV) ile ölçülen termal konfor (PMV) arasında farklılık olduğunu, sağlık görevlilerinin termal değişikliklerine karşı farklı stratejilerinin olduğunu, termal konfor algısının görev çeşidine, kişisel özelliklere göre değiştiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to evaluate the thermal comfort conditions of health workers working in radiation oncology, nuclear medicine and radiology clinics in the hospital building, in terms of occupational health and safety. In this context, objective and subjective measurements were made in the clinics of 3 hospitals in Trabzon during the hot and cold climate periods. In order to determine the thermal comfort parameters such as indoor temperature, relative humidity, average radiant temperature and air flow rate, measurements were made with a thermal comfort device by an accredited institution. We used the 7-point thermal sensation scale, PMV and PPD index method developed by Fanger to evaluate thermal comfort conditions. Analytical evaluation and interpretation were made according to ASHRAE 55-2010 and TS EN ISO 7730-2005 regional thermal comfort criteria. A thermal comfort questionnaire consisting of demographic, overtime, and thermal sensation scale questions was applied to healthcare professionals (doctor, nurse, health physicist, technician). In our field study, objective and subjective measurements were made simultaneously. Mean values of physical measurements and subjective data were compared with the literature. Analyzes were performed with SPSS version 26 of statistics. The research has shown that there is a difference between the perceived thermal comfort (AMV) and the measured thermal comfort (PMV), the health workers have different strategies against thermal changes, the perception of thermal comfort varies according to the type of task and personal characteristics.