Germany's commitment to and impact on European integration: Continuity or change?
Almanya'nın Avrupa entegrasyonuna taahüdü ve entegrasyon üzerindeki etkileri: Devamlılık mı yoksa değişim mi?
  1. Tez No: 71516
  2. Yazar: BIANCA KAISER PEHLİVANOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. GAMZE AVCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 367
Özet
Almanya'nın Avrupa Entegrasyonuna Taahhüdü ve Entegrasyon üzerindeki Etkileri : Devamlılık mı yoksa Değişim mi ? Bianca Kaiser-Pehlivanoğlu Bu çalışma birleşik Almanya'nın Avrupa entegrasyonuna taahhüdü ve entegrasyon üzerindeki etkisinin değişip değişmediğini ve değişiklik varsa boyutunu irdelemektedir. Batı Almanya'nın Avrupa politikası ile birleşik Almanya'nın Avrupa politikası farklı zaman dilimleri göz önüne alınarak karşılaştırılmalı analize tabi tutulmuştur. Bu konuda siyasi partiler ve kamuoyuna özel bir önem verilmiştir. Hem siyasi partiler hemde kamuoyu, dış politika ile iç politika arasında yer alan Avrupa politikasının şekillenmesini etkilemektedir, çünkü Avrupa birliği yanlızca ulusdevletler arası bir düzenleme olmakla kalmayıp, aynı zamanda vatandaşları birey olarak doğrudan ilgilendirmektedir. Almanyanın birleşme süreci, Almanya'nın yeni dış politikası ve Avrupa entegrasyonu üzerindeki etkileri Almanya'ya atfedilen yeni“iddialı yaklaşımının”belirtileri açısından değerlendirilmiştir. Ana bulgumuz Alman siyasi partilerinin Avrupa entegrasyonuna taahhüdünün azalmadığı, hatta arttığı yönündedir. Bununla birlikte, Almanya'nın dış politikası“selim”bir realizme doğru kaymış ve Avrupa politikası uluslararası alandaki yeni tehditler nedeniyle daha pragmatik bir hale gelmiştir. Birleşik Almanya' nın Avrupa Birliği üzerindeki etkisi artmıştır, ve aynı zamanda, bu etki Almanya daha fazla devletlerüstü karar alınması konusunda gayretgösterdikçe azalmaktadır. Alman halkının Avrupa birliği konusundaki başlangıçta siyasilere devrettiği karar verme yetkisi (“permissive consensus”) Maastricht Anlaşmasından beri vatandaşlara daha fazla hak ve görev vermeye başlayan Avrupa Birliği 'nin değişen yapısı nedeniyle erozyona uğramaktadır. Belirli değişikliklere karşın Almanya' nın Avrupa entegrasyonu konusundaki temel fikir birliği devam etmektedir. Ticaret yapan bir ülke olarak, Almanya çıkarlarını en iyi şekilde barış ve işbirliği ortamı içerisinde koruyabilir ve Avrupa birliğini tarihin tekerrürünü engellemek için en uygun araç olarak görebilir. Anahtar sözcükler Almanya - Avrupa Entegrasyonu - Almanya'nın Birleşmesi - Siyasi Partiler Kamuoyu.
Özet (Çeviri)
Germany's Commitment to and Impact on European Integration: Continuity or Change? by Bianca Kaiser-Pehlivanoğlu This study examines whether, and to what extent, united Germany's commitment to and impact on European integration has changed. A comparative analysis over time is undertaken by contrasting West Germany's European policy with that of united Germany. Special importance is attributed to political parties and public opinion. Both influence the shaping of European policy, that occupies a position in-between foreign policy and domestic policy, because the European Union is not only an arrangement between nation-states, but affects individual citizens directly. The process of German unification, Germany's new foreign policy and Germany's impact on European integration are studied for indications of Germany's alleged new“assertiveness”. Our main finding is that the commitment of German political parties to European integration has not decreased, but even increased. However, Germany's foreign policy has shifted towards“benign”realism, and its European policy has become more pragmatic due to new challenges in the international environment. United Germany's influence in the European Union has increased, and is, at the same time, decreasing as Germany is pushing for more supranational decision-making. The“permissiveconsensus”of the German public is eroding due to the changed nature of the European Union that has started to confer more rights and duties on individual citizens since the Maastricht Treaty. Notwithstanding certain changes, Germany's basic consensus on European integration continues to exist. As a trading state, the country can best ensure its interests in a peaceful and cooperative environment and considers European integration as the best tool to prevent history from repeating itself. Keywords Germany - European Integration - German Unification - Political Parties - Public Opinion. IX