An Investigation of innovativeness, new product development process and success factors in small and medium sized companies: The case of Turkish electric-electronics industry
  1. Tez No: 71515
  2. Yazar: ENGİN BARAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER BODUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 380
Özet
ÖZET Yeni ürünlerin geliştirilmesi, günümüzde hem şirketlerin, hem de ülkelerin ekonomilerine katkısı nedeniyle, öncelikle ele alınan konulardan biridir. Bu konuda yapılmış bir çok akademik çalışmanın amacı, yeni ürünleri daha ucuz, daha güvenilir, daha az riskli bir şekilde geliştirmektir. Bu çalışmaların ışığında her ne kadar yol alınmış olsa da değişik pazarlar, değişik kültürler, ve değişik ürün grupları için önerilen modellerin farklılık göstermesi, bu konuda yapılacak her yeni çalışmayı önemli kılmaktadır. Bu tez, Türkiye'de yeni ürün çalışmaları açısından en aktif şirketleri bünyesinde bulunduran elektrik ve elektronik sektörü üzerine bir incelemedir. Bu sektörün en dinamik kurumları olan küçük ve orta ölçekli şirketlerin yeni ürünleri geliştirirken izledikleri yöntemler ve geliştirilen ürünleri pazarda başarılı kılan unsurlar bu tezin temel konusunu oluşturmaktadır. Tezin sonuçları dört ana grup halinde incelenebilir. İlk olarak, söz konusu sektörün yeni ürün çalışmaları açısından bir profili çıkartılmıştır. Şirketlerin yöneticileri, yeni ürün geliştirme stratejileri, ortalama ürün geliştirme süreleri, başarısızlık oranlan, dağıtım ve promosyon stratejileri gibi sektörün anlaşılmasına yardımcı olacak bilgiler bu sayede toplanabilmiştir. VIİkinci olarak, çok boyutlu bir kavram olarak yenilikçilik (innovativeness) tanımlanmış, organizasyonlarda yenilikçiliğin ölçülmesi için bir model ortaya konmuştur. Bu model kullanılarak, seçilen değişkenlerin yenilikçilik üzerindeki olumlu ve olumsuz etkileri incelenmiştir. Bu sayede, şirketlerin ne derece yenilikçi olduklarını belirlemek, zaman içerisinde olabilecek bazı değişiklikleri öngörmek ve daha yenilikçi olmak için bu sektördeki şirketlerin yapması gerekenleri saptamak mümkün olmaktadır. Üçüncü olarak, yeni ürünlerin pazarda başarılı olmaları için gereken koşullar incelenmiştir. Böylece başarının her bir boyutu için yeni ürün geliştiren şirketlerin dikkat etmesi gereken unsurları ve izlemeleri gereken yöntemleri içeren 'başarı profilleri' oluşturulmuştur. Ortaya çıkan modeller, şirketlerin başarı hedeflerini belirlemelerinden sonra onlara yol gösterecek birer kılavuz şeklindedir. Son olarak, ürün geliştirme çalışmalarının nasıl yürütüldüğü incelenmiş, teorik modellerle pratikteki çalışmaların en çok farklılık gösterdiği noktalar belirlenmiştir. Böylece pratikteki bu farklılıkların sebeplerinin saptanması ve teorik modellerin uygulanabilir hale getirilebilmesi için gereken altyapı oluşturulmuştur. Modellerini geliştiremeyen ülkelerin ve sektörlerin çözüm olarak uluslararası çalışmalarda ortaya çıkan ve ülke / sektör bazında geçerliliği sınanmamış genel modellere bağımlı kalacağı açıktır. Bu konuda Türkiye'de yapılmış olan kapsamlı çalışmaların azlığı göz önüne alındığında, tez sonuçlarının oluşturulması arzu edilen modeller zincirinde bir halka oluşturacağı inancı içersindeyiz. vii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT New product development, due to the positive impact it has on the economies of both the states and the companies, is one of the primary concerns of both. The main purpose of a number of academic contributions to this field is about to develop new products through a safer, cheaper process that also envolves a lesser number of risks. Notwithstanding the fact that these studies throw a significant amount of light on the subject, the wide range of variety of the models proposed for different markets, different cultures and different groups of products still underline the importance of every new contribution to the area. This thesis is an examination of the electric and electronics industry in Turkey which encompasses nationwide the most active companies in the field of new product development. Its main topic is the techniques applied by the most dynamic institutions of this sector, the small and medium size companies, in the process of new product development. The results of this thesis can be examined in four sections. First, through this study, a profile of the above quoted industry is offered. Information about the firm's managers, new product development strategies, average product development times, failure rates, distribution and promotion strategies are gathered to give a comprehensive outlook of the industry. ivSecond, innovativeness is defined as a multi-dimensional concept, and a model is proposed to measure organizational innovativeness. Using this model, the effects of selected variables on innovativeness are examined. Hence, it becomes possible to measure the innovativeness of firms, to predict possible changes in the future, and to determine the necessary actions of firms in this industry which try to be more innovative. Third, factors that determine the market success of new products are examined. This way, 'success profiles' -points that new product developing companies should take into consideration- are established for each dimension of new product success. The projected models will serve firms as guidelines, once they have determined their success criteria. Finally, new product development processes are examined to identify the points in practice which show the greatest differences from theoretical models. This way, the backbone of a study that should determine the reasons of this divergence and increase the applicability of theoretical models is constructed. Nations and sectors unable to tailor their own models will be dependent on the solutions resulting from international studies that are not tested on the basis of the specific requirements of the states and companies in question. When the scarce number of wideranging studies on the subject in Turkey is considered, the results of this thesis may be a link in the well-wished models chain.