Vajinal doğum sonrası profilaktik traneksamik asit kullanımının postpartum hemoraji riskine göre etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the efficacy of prophylactic tranexamic acid use after vaginal delivery according to the risk of postpartum hemorrhage
  1. Tez No: 715195
  2. Yazar: ÖZNUR TOSUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEFİSE NAZLI YENİGÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışmadaki amacımız 18-45 yaş 34-42 hafta arası gebelerde vajinal doğum sonrası profilaktik traneksamik asit kullanımının postpartum kanama riskine göre etkinliğini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma çift kör prospektif randomize kontrollü Faz 4 çalışma olarak 1 Eylül 2021 ve 28 Şubat 2022 tarihleri arasında Bursa Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi'nde 18-45 yaş arası 34 hafta ve üzerinde normal doğum yapan 480 tekiz gebe ile gerçekleştirildi. Hastalar postpartum kanama risklerine göre düşük riskli (240 hasta) ve yüksek riskli (240 hasta) olmak üzere iki gruba daha sonra her gruptaki hastalar rastgele iki gruba ayrıldı ve bu gebelerin bazılarına intravenöz traneksamik asit, bazılarına ise plasebo verildi. Doğumun 3. Ve 4. evrelerindeki kan kaybı toplayıcı poşet yardımıyla toplanan kanın tartılması ile ve tahmini kan kaybı formülü ile hesaplandı. Traneksamik asidin postpartum kanama risk skalasına göre gruplanan hastalardaki başarısı, atoni ile ilişkisi, kan transfüzyon ihtiyacı, ekstra uterotonik ihtiyacı ve traneksamik asidin bulantı, kusma, diyare gibi gastrointestinal yan etkileri açısından değerlendirildi. Örneklem hesabı içim G Power 3.1 programı kullanılmıştır. Bulgular: Düşük ve yüksek riskli grupların sosyodemografik özellikleri transamin kullanımı, boy, kilo, VKİ, ek hastalık varlığı, ek hastalıkların dağılımı, ilaç kullanımı ve gebelik haftası açısından anlamlı fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Objective: Our aim in this study was to evaluate the effectiveness of prophylactic tranexamic acid use after vaginal delivery in pregnant women aged 18-45 years and 34-42 weeks according to the risk of postpartum hemorrhage. Materials and Methods:This study was carried out as a double-blind prospective randomized controlled Phase 4 study with 480 singleton pregnant women, aged between 18-45 years, who had a normal delivery at 34 weeks and above, in Bursa Yüksek İhtisas Training and Research Hospital between September 1, 2021 and February 28, 2022.The patients were divided into two groups as low risk (240 patients) and high risk (240 patients) according to their postpartum hemorrhage risks, and the patients in each group were randomly divided into two groups, and some of these pregnant women were given intravenous tranexamic acid and some were given placebo.The blood loss at the 3rd and 4th stages of labor was calculated by weighing the blood collected with the help of a collecting pochette and using the estimated blood loss formula.The success of tranexamic acid in patients grouped according to the postpartum hemorrhage risk scale, its relationship with atony, the need for blood transfusion, the need for extra uterotonics, and the gastrointestinal side effects of tranexamic acid such as nausea, vomiting, and diarrhea were evaluated.G Power 3.1 program was used for sample calculation. Results: There was no significant difference between low and high risk groups in terms of sociodemographic characteristics, tranexamic acid use, height, weight, BMI, presence of additional diseases, distribution of additional diseases, drug use and gestational week. There was no significant difference between the sociodemographic characteristics of the groups using and not using tranexamic acid in terms of risk group, age, height, weight, BMI, presence of additional diseases and distribution of causes, drug and smoking use, gestational week, gravida, parity, abortion and grand multiparity.