Povidin iyot ile preoperatif vajinal hazırlık, post sezaryen enfeksiyöz morbidite ve vajinal grup B streptokok varlığı
  1. Tez No: 271704
  2. Yazar: HATİCE ÖLMEZ
  3. Danışmanlar: DR. AHMET GÜLKILIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Bu çalı?manın amacı povidin iyot ile preoperatif vajinal hazırlığın postpartum infeksiyöz morbiditeyi azaltmadaki etkinliğini belirlemektir.Gereç ve Yöntem: Randomize kontrollü bir çalı?ma sezaryen olan 667 hasta ile gerçekle?tirilmi?tir. Katılımcılar rastgele olarak povidin iyot ile vajinal hazırlık yapılan (n=332) veya yapılmayan (n=335) gruba alınmı?tır. Tüm hastalar umblikal kord klemplenmesi esnasında profilaktik antibiyotik almı?tır. Postpartum enfeksiyöz morbidite ate? (>38C operasyondan bir gün sonra), endometrit (ate? >38,5 C, fundus hassasiyeti, kötü kokulu vajinal akıntı ile birlikte ve diğer enfeksiyonlara bağlı bulgu olmadan) ve yara yeri enfeksiyonunu (akıntı, endurasyon, ısı, hassasiyet) içermektedir. Med Calc2 programı kullanılarak, 324 örneklem büyüklüğündeki vakanın post operatif enfeksiyonlarda ?=0,05 ile %50 farkı tespit etmek için %80 güç sağlayacağını hesapladık.Bulgular: Gruplar arasında demografik veriler ve obstetrik hikaye açısından fark yoktu. Yara yeri infeksiyonu kontrol grubundaki olguların %17'sinde saptanırken, çalı?ma grubundaki olguların ise %10,5'inde saptandı (p= 0,015). Vajinal poviodon iodin uygulaması sonrası yara infeksiyonu için odds ratio (OR) 0,50 idi (%95 Güven Aralığı 0,29 ? 0,86; p= 0,0133). Yara infeksiyonu riski antenatal üriner sistem infeksiyonu öyküsü (OR= 2,51, %95 Güven Aralığı 1,14 ? 5,52; p= 0,0217) ve operasyon sırasında kanaması olan olgularda anlamlı ?ekilde artmı?tı (OR= 1,0007, %95 Güven Aralığı 1,0001 ? 1,0013; p= 0,0236).Sonuç: Sezaryen öncesi povidin iyot ile vajinal hazırlık yara yeri infeksiyonu insidansını istatiksel olarak anlamlı oranda azalttı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to determine whether if preoperatif vaginal preperation with povidone iodine is effective to decrease the incidence of postpartum infectious morbidityMatreial and method: A randomized controlled trial was performed in 667 women who undergoing cesarean delivery. Participants were randomly assigned to vaginal preperation with povidone iodine (n=332) or no preperation (n=335). All subjects recieved prophylactic antibiotic at the time of umblical cord clamping. Postpartum infectious morbidity included fever ( temperature >38 oC after the day of surgery), endometritis ( temperature >38,5 oC accompanied by fundal tenderness, foul smelling vaginal discharge in the abcence of evidence of other infection) and wound infection (discharge, induration, warmth, tenderness). Using the program ?Med Calc,? we calculated that a sample size of 324 subjects would provide 80% power to detect a 50 % difference in postoperative infections, with ? = 0,05.Results: There was no difference between groups for demografic data and obstetric history.Post operatif wound infection occurred in 10,5% of subjects who recieved preoperatif vaginal preperation and 17% of controls (p=0,15). For wound infection in vaginal prepertaion with povidone iodine group odds ratio (OD) was 0,50 ( 95% confidence interval (CI) 0,29-0,86; p=0,0133). Wound infection risk in patients with antenatal urinary infection history (OR=2,51, 95% CI 1,14-5,52; p= 0,0217) and with bleeding during operation (OR=1,0007, 95% CI 1,0001-1,0013; p=0,0236) was significantly increased.Conclusion: Vajinal preperation with povidone iodine before cesarean decreases statistical significantly the incidence of wound infection.