Hepatit b yüzey antijeni pozitif annelerin bebeklerinde bağışıklama sonrası hepatit b serolojisinin değerlendirilmesi
Determining hepatitis b serology after immune prophylaxis in babiesof hepatitis b surface antigen positive mothers
  1. Tez No: 728406
  2. Yazar: EMİNE TEKİN
  3. Danışmanlar: DR. MÜFERET ERGÜVEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Hepatit B yüzey antijeni (HBsAg) pozitif annelerden doğan bebeklerin bağışıklama sonrası hepatit B serolojilerini değerlendirmek, antiHBs titresinin anne yaşı, doğum şekli ve kilosu, gestasyon haftası, anne sütü alımı ve sigara maruziyeti ile ilişkisini araştırmaktır. Hastalar ve Yöntem: SB Göztepe Eğitim Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Kliniği'ne başvuran Hepatit B yüzey antijeni pozitif olan annelerden doğan bebekler çalışmaya kabul edildi. Gönüllü annelerin aydınlatılmış onamları alındı. Tüm bebeklere doğum sonrası ilk 24 saat içinde, rekombinan hepatit B İmmünoglobulin (HBIG) ve rekombinan hepatit B aşısı kas içi yapıldı. Bebekler 0, 1, 6 ay şemasına göre toplam üç doz aşılandı. Bebekler 9-12 aylık olduklarında kan örneği alınarak HBsAg ve anti-HBs düzeylerine bakıldı. Anne yaşı, doğum şekli ve kilosu, gestasyon haftası, anne sütü alımı ve sigara maruziyeti sorularak kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya HBsAg pozitif anneden doğan 50 bebek alındı. Olguların 26'sı (%52) kız, 24'ü (%48) erkek idi. Üç doz aşılamadan sonra bir bebekte HBsAg pozitif bulundu. Bu bebeğin annesinin Hepatit B e antijeni (HBeAg) de pozitifti. Altı bebek haricinde koruyucu düzeyde anti-HBs pozitifliği (% 88) saptandı. Gestasyon yaşı 2500 gram olanlarda, 6 aydan az anne sütü alanlarda, sigara maruziyeti olmayanlarda anti-HBs düzeyleri ortalamaları daha yüksekti, ancak bu fark istatistiksel olarak anlamlı değildi (p>0,05). Sonuç: İmmun profilaksi yapılmadığında anneden bebeğe bulaşın %70-90 oranında kronikleşen Hepatit B enfeksiyonuna yol açabileceği bilinmektedir. Tüm gebelerde Hepatit B serolojisi taranmalı, HBsAg pozitif olanlara gerekli danışmanlık verilmeli, bebekler etkin bir şekilde bağışıklanmalı, aşı yanıtları yetersiz olduğu için prematürelere 4 doz aşılama yapılmalı ve aşı yanıtı kontrol edilmelidir. Hepatit B'den korunmada en önemli yöntem aşılamadır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to determine the Hepatitis B serology of babies born from mothers with positive Hepatitis B surface antigen (HBsAg) after immunoprophylaxis and to search the relationship between the anti-HBs titers and mother's age, gestation age, birth weight and type, breastfeeding and passive smoking. Material and Method: Babies born from mothers with positive Hepatitis B surface antigen who were applied to Ministry of Health Göztepe Educational and Research Hospital Obstetry Clinic were included in the study. Informed consent were taken from voluntary mothers. Recombinant hepatitis B Immunoglobin (HBIG) and recombinant hepatitis B vaccine were administered intramuscularly to all cases within the first 24 hours after birth. Babies were vaccinated with totally 3 doses of Hepatitis B vaccine according to 0, 1 , 6 months schema. When the babies were 9-12 months of age, HBsAg and the anti-HBs titer levels were examined from their blood samples. Mother's age, gestational age, birth weight and type, breastfeeding and passive smoking data were recorded. Results: Fifty cases born from HBsAg positive mothers were included in the study. 26 (52%) of the cases were females and 24 (48%) were males. After the third dose, one baby was positive for HBsAg. Mother of this baby was also positive for Hepatitis B envelope antigen ( HBeAg). All but six babies had anti-HBs titer in protective levels (88% ). Premature babies with gestational age 2500 grams, in babies who breastfed less than 6 months and in babies whose parents were not smoking , however this difference was not statistically significant (p>0.05). Conclusions: It is known that Hepatitis B transmission from mother to child cause 70-90 % chronic infection in baby unless the immunoprophlaxis has given. All pregnant women must be tested routinely for Hepatitis B. HBsAg positive mothers must be given required information .Immunoprophylaxis of the newborns born to HBsAg positive mothers must be done effectively , due to inadequate response to vaccine premature babies must be vaccinated with four doses and response to vaccine must be controlled. The most important way of protection from Hepatitis B virus infection is vaccination.